Przejdź do treści

Informacja o pogrzebie śp. Kazimierza Piechowskiego

pon., 18/12/2017 - 16:33
Kazimierz Piechowski (ur. 3 października 1919, zm. 15 grudnia 2017) Kazimierz Piechowski (ur. 3 października 1919, zm. 15 grudnia 2017).

Szanowni Państwo,

z przykrością informuję, opierając się na oficjalnym komunikacie parafii , że w najbliższy piątek, 22 grudnia 2017 r. o godz.13.00 w Kościele św. Józefa w Tczewie, mszą świętą rozpocznie się uroczysty pogrzeb Niezwykłego Kustosza Pamięci Narodowej - Pana Kazimierza Piechowskiego.

Śp. Kazimierz Piechowski jest postacią niezwykle ważną dla Instytutu, rówieśnikiem prawie naszego stulecia Niepodległości.

Był wspaniałym harcerzem pomorskim i żołnierzem AK. Wsławił się przed 75 laty brawurową ucieczką z najbardziej zbrodniczego tworu Niemiec w czasie II wojny - z KL Auschwitz, a po tej najokrutniejszej z wojen był także więźniem stalinowskich katowni. Przez lata był niestrudzonym świadkiem najstraszniejszej historii w dziejach ludzkości, jaką była i jest historia Auschwitz - Birkenau.

Dyrektor weźmie udział w tym uroczystym pogrzebie osobiście, a do udziału zaprasza i zachęca wszystkich, którzy mogą i którym bliskie jest Niezwykle Dzieło Pana Kazimierza. To On i podobni Mu Bohaterowie, jak Śp. Gen. Prof. Elżbieta Zawacka czy Śp. Gen. Bolesław Nieczuja-Ostrowski, nadają prawdziwy sens i znaczenie pracy naszego Instytutu i naszej publicznej służbie na rzecz mądrej polityki historycznej, na rzecz prawdy o czasach strasznych.

Z poważaniem,

Katarzyna Lisiecka
gł. specjalista
Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa
O. IPN w Gdańsku
tel. 58 511 92 81