Muzeum II Wojny Światowej

W dniach 12-14 kwietnia w Oświęcimiu odbyła się II ogólnopolska konferencja naukowo-dydaktyczna pt. „Auschwitz i Holokaust – edukacja w szkole i w miejscu pamięci” zorganizowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Instytut Historii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Konferencja była adresowana do środowisk szkolnych, akademickich, muzeów i miejsc pamięci oraz centrów edukacyjnych i instytutów badawczych i nawiązywała do debaty podjętej podczas I ogólnopolskiej konferencji naukowo-dydaktycznej pt. „Auschwitz i Holokaust – dylematy i wyzwania polskiej edukacji”, która odbyła się w październiku 2008 r. Celem wydarzenia była refleksja na temat dalszej obecności tematyki Auschwitz i Holokaustu w edukacji szkolnej i pozaszkolnej w obliczu zmian w podstawie programowej. W wystąpieniach poruszano również rolę muzeów historycznych w uzupełnianiu luk, jakie powstały w konsekwencji wprowadzenia zmian w nauczaniu historii w szkołach gimnazjalnych.

W panelu poświęconym pedagogice miejsc pamięci uczestniczył dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, który w swoim wystąpieniu zaprezentował powstające w Gdańsku Muzeum zwracając szczególną uwagę na część wystawy głównej poświęconą Holokaustowi.