Debata

I Pomorskie Forum Wolontariatu w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

W dniach 4-5 grudnia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się I Pomorskie Forum Wolontariatu. Wydarzenie skierowane było do wolontariuszy, organizacji pozarządowych, a także instytucji publicznych z Pomorza zaangażowanych w działania wolontariackie, jak również do osób i środowisk zainteresowanych tematyką wolontariatu i działalnością o charakterze społeczno-obywatelskim. 

 

W imieniu dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, dr hab. Grzegorza Berendta, gości powitał Zastępca Dyrektora ds. Organizacyjnych – Waldemar Szulc, który podkreślił, jak ważna jest pomoc wolontariuszy, których obecnie na rzecz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pracuje około 200, doceniając ich zaangażowanie szczególnie w czasie pandemii:

 

Jesteście pasjonatami, których motorem działania jest niezwykły odruch serca, który nakazuje pomaganie innym. To piękne i mam nadzieję, że państwo w naszym muzeum spędzicie owocny i inspirujący czas – mówił do zebranych.

 

Podczas I Pomorskiego Forum Wolontariatu, które zostało zorganizowane w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Wolontariusza,  odbyły się m.in. debaty, spotkania, szkolenia i warsztaty.  Celem Forum było umożliwienie uczestnikom zdobycia i pogłębienia wiedzy, podniesienie kompetencji, ale i udoskonalenie form współpracy z wolontariuszami. W tym kontekście szczególnie interesująco prezentowała się debata oksfordzka, gdzie wolontariusze z przeciwnych drużyn tj. z XX Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku oraz z X Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Lecha Bądkowskiego w Gdańsku, zastanawiali się nad tematem przewodnim  I Pomorskiego Forum Wolontariatu, który brzmiał: „Wolontariat w szkole to przykry obowiązek”. Sędzią - marszałkiem w przywołanej wyżej debacie był Szymon Knitter z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, podczas tego spotkania mocno akcentowano dobrowolny charakter wolontariatu, wynikający z potrzeby serca. Ciekawie prezentowała się także debata wolontariuszy oraz koordynatorów pt. „Wolontariat młodzieżowy – blaski i cienie”, gdzie z kolei pojawiały się głosy o potrzebie ustanowienia wolontariatu obowiązkowym.

 

Gościem specjalnym Forum był Wojciech KaczmarczykDyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

 

Organizatorami I Pomorskiego Forum Wolontariatu byli: Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku  oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Partnerami przedsięwzięcia byli: Regionalne Centrum Wolontariatu w Słupsku oraz Pomorska Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych.

 

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Wojewoda Pomorski, Pan Dariusz Drelich.

 

Działanie zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030 oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.