Historia BEZ KITU: Złamanie kodu Enigmy - jak dokonano niemożliwego?

Rozpoczynamy publikację cyklu filmów, które powstały we współpracy z Historią bez kitu – kanałem na YouTube poświęconym historii najnowszej, prowadzonym przez Towarzystwo Edukacji Obywatelskiej. Jako pierwszy prezentujemy odcinek poświęcony Enigmie – zachęcamy do obejrzenia zwłaszcza przed zbliżającym się wydarzeniem: Weekendem z kryptologią!


W rozmowie z redaktorem, dr. Robertem Chudzikiem, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej ds. popularyzacji, Mateusz Jasik, opowiada m.in. o: popularności Enigmy i wykorzystywaniu jej powszechnie do szyfrowania depesz, o pierwszym złamaniu szyfru Enigmy, do którego doszło tuż przed objęciem władzy przez Adolfa Hitlera i o zasługach polskich matematyków w odczytaniu szyfru Enigmy w czasie II wojny światowej. 


Przekazanie informacji przez polskich naukowców Brytyjczykom umożliwiło dalszy rozwój metod łamania szyfrów w Bletchley Park, gdzie pracował m.in. Alan Turing i jego zespół. Dzięki odczytywaniu niemieckich depesz alianci mogli wyprzedzać ruchy wroga, minimalizując straty i podejmując lepsze decyzje strategiczne.  


Polscy kryptolodzy – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – są uznawani za jednych z największych bohaterów wywiadu w XX wieku.