Fort III w Pomiechówku – miejscem pamięci o ofiarach niemieckiego terroru

Fort III w Pomiechówku – miejscem pamięci o ofiarach niemieckiego terroru

W 75. rocznicę egzekucji 281 żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego w Pomiechówku, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, Pełnomocnik MKiDN ds. 80 rocznicy wybuchu II WŚ, oddał cześć pomordowanym.

W uroczystym Apelu Pamięci w Pomiechówku wziął udział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, który zwrócił się do zebranych w następujących słowach: "To miejsce przez lata było zapomniane. (…) Ale to nasz moralny obowiązek, abyśmy zachowali pamięć o poległych. To prawo rodzin zamordowanych, żeby mogli przyjść właśnie w to miejsce i żeby mogli w skupieniu pomodlić się nad mogiłami swoich krewnych". Fort III w Pomiechówku był miejscem cierpień i śmierci tysięcy ludzi. Minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o stworzeniu w Forcie III miejsca pamięci i udostępnieniu go zarówno badaczom, jak i osobom, które chcą oddać cześć pomordowanym.

Ostatnia masowa egzekucja miała miejsce 30 lipca 1944 r., kiedy zamordowano 281 osób. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki złożył hołd w miejscu kaźni Polaków i Żydów z terenu północnego Mazowsza. Został przyjęty i oprowadzony po Forcie przez społeczników dbających o Fort III, Marcina Czapińskiego i dr. Piotra Oleńczaka.

Fort III Pomiechówek

W czasie II wojny światowej w Forcie III w Pomiechówku funkcjonował niemiecki obóz przesiedleńczy i więzienie karno-śledcze. Z północnego Mazowsza masowo zwożono ludzi, często byli to przedstawiciele elit miasteczek i wsi. Do tej pory nie ustalono dokładnej liczby więźniów i liczby ofiar ze względu na brak dokumentacji więziennej zniszczonej przez Niemców 31 lipca 1944 roku oraz zaniedbania i niedokładne badania po wojnie. Ankiety sporządzone w 1945 roku określały liczbę więźniów na ok. 50 tys., w tym ok. 15 tysięcy zamordowanych.