FKO: Spektakl w przestrzeni miasta „Tajniki”

FKO: Spektakl „Tajniki”

22 czerwca o godz. 16:00 na placu przy wejściu do MIIWŚ, w ramach Festiwalu Kultury Ocalonej, Teatr Migro wystawi spektakl „Tajniki”.

 

Tajniki

Spektakl opowiada o losach trzech par migrantów, którzy wywodzą się z odmiennych kultur. Wszyscy oni muszą całkowicie zmienić swoje życie. W zależności od tego, czyje losy będą śledzić ich perspektywa będzie inna. Poznamy historię żołnierzy powracających z wojny, dwóch młodych kobiet, które muszą ukrywać się w domu, i córkę ze starym, schorowanym ojcem, zmuszonych uciekać ze swojego kraju. Wszystkim będzie towarzyszyć tajemnicza postać. Spektakl ma skłonić widza do myślenia nad tym, jak łatwo osądzamy innych, jak krótkowzroczne jest nasze postrzeganie rzeczywistości i jaki wielki wpływ na ludzkie decyzje ma bieg historii. Poruszane tematy nie będą pokazane na scenie w sposób realistyczny, lecz opowiedziane za pomocą języka teatralnego, przedstawiającego świat w sposób oniryczny, a czasem groteskowy. Narratorem opowieści będzie muzyka akordeonu grana na żywo, a także muzyka odtwarzana z głośników. Inspiracją do powstania scenariusza jest książka Magdaleny Grzebałkowskiej 1945. Wojna i pokój.

 

Teatr Migro

Powstał w 2019 roku w Krakowie z inicjatywy Moniki Kozłowskiej i Justyny Wójcik. W repertuarze Migro są spektakle uliczne bez słów, których głównym tematem i źródłem inspiracji jest obrzędowość i podróż. Podróż rozumiana jako los wygnańca, migranta, podróż przez życie, podróż do czasów minionych, które pozostawiły trwały ślad na naszej teraźniejszości. Teatr w ciągu czterech sezonów swojej działalności wystąpił we Francji, Rumunii, Litwie, Estonii, Serbii, Słowacji, a także na największych festiwalach w całej Polsce.

 

Czas trwania: około 60 minut
Reżyseria, scenariusz, wybór muzyki: Monika Kozłowska
Choreografia: Natalia Iwaniec
Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
Wykonanie maski i lalki: Mariusz Haba
Wykonanie scenografii: Robert Sawicki, Michał Wróbewski
Obsada: Monika Filipowicz, Anastazja Kowalska, Justyna Orzechowska, Michał Orzyłowski, Adam Plewiński, Justyna Samborska

 

Wstęp wolny! Zapraszamy!

#FestiwalKulturyOcalonej
Sześć wydarzeń – 3 w plenerze, 3 w przestrzeni muzeum… I cały miesiąc atrakcji dla miłośników kultury – gdańszczan i turystów, melomanów i kinomanów, dorosłych i dzieci, wielbicieli muzyki poważnej i popularnej, fanów sztuk wizualnych i teatru. Zapraszamy na Festiwal Kultury Ocalonej! Rozpoczniemy od koncertu inauguracyjnego, podczas którego muzycy z Filharmonii Narodowej zaprezentują utwory najważniejszych polskich kompozytorów. Następnie na jednej z gdańskich ulic odsłonimy mural, zainspirowany kulturą ocaloną. Maluchy z opiekunami zapraszamy na spektakl rodzinny. Teatr Lalka zaprezentuje baśń „Krawiec Niteczka” Kornela Makuszyńskiego. Inscenizacja zachowuje poetycką śpiewność, rytm i rym oryginalnej opowieści o chudziutkim krawcu. Kolejne wydarzenie to gratka dla kinomanów – seans filmu „Prawo i pięść” (reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski) w unikalnej przestrzeni wystawy głównej naszego muzeum, poprzedzony prelekcją znanego gdańskiego filmoznawcy, dra hab. Krzysztofa Kornackiego. Następnie wrócimy do świata teatru. Migro zaprezentuje w przestrzeni miejskiej spektakl „Tajniki”, opowiadający o losach trzech par migrantów. Na zakończenie przygotowaliśmy wydarzenie muzyczne na placu przed naszym muzeum – koncert Czesława Mozila! Charyzmatyczny artysta zabierze Was w świat unikalnych brzmień, łączących pop, folk, rock i alternatywę. Weź udział w Festiwalu Kultury Ocalonej i poznaj sztukę w nowej odsłonie!