FKO: Odsłonięcie muralu promującego Festiwal Kultury Ocalonej

FKO: Odsłonięcie muralu promującego Festiwal Kultury Ocalonej

9 czerwca o godz. 12:00 na ścianie budynku przy ul. Trakt św. Wojciecha 36 w Gdańsku odsłonięty zostanie mural autorstwa Asi Pietrzyk, promujący Festiwal Kultury Ocalonej!

 

Asia Pietrzyk - polska graficzka mieszkająca i pracującą na co dzień w Sztokholmie. Zajmuje się ilustracją oraz grafiką użytkową ze szczegółowym opracowaniem koncepcji. Przykłada dużą wagę do opowiadanej wizualnie historii, a inspiracje znajduje zarówno we współczesności, jak i odległej przeszłości. Przez ponad dwa lata regularnie współpracowała z francuskim wydaniem magazynu „Elle” jako ilustratorka. Jej prace były publikowane również w magazynach za oceanem, m.in. w „Wall Street Journal”, „Los Angeles Times”, „The Boston Globe”, „Time” czy „The Washington Post”. W Polsce zrealizowała projekty m.in. dla marek Kazar oraz Tous. Seria opakowań Florum, którą zaprojektowała dla polskiej marki Auura, została nominowana przez Klub Twórców Reklamy do nagrody w kategorii Najlepsze Opakowanie 2024. W tym samym roku została także finalistką konkursu na oficjalny plakat Polskich Linii Lotniczych LOT, a jej projekt był częścią plenerowej wystawy zorganizowanej w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Moim pierwotnym zamierzeniem było wykonanie muralu, który przedstawiałby Salę Neoplastyczną. Miałam przyjemność obejrzeć ją na żywo w Łodzi w zeszłym roku i zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Ostatecznie uznałam jednak, że taka praca reprezentowałaby tylko jedną ze sztuk, a mi zależało na tym, aby mural odnosił się do kilku dziedzin, nie tylko sztuki wizualnej. Finalnie powstała kompozycja, która jednoczy sztukę wizualną z filmem, muzyką i literaturą. Kierowałam się prostymi symbolami i wybrałam czterech artystów, którzy urodzili się jeszcze przed rokiem 1939, a zatem wnieśli do powojennej sztuki estetykę i wartości przedwojnia. Natomiast co do Sali Neoplastycznej w pewnym sensie jest ona uwzględniona dzięki obecności Katarzyny Kobro.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

#FestiwalKulturyOcalonej
Sześć wydarzeń – 3 w plenerze, 3 w przestrzeni muzeum… I cały miesiąc atrakcji dla miłośników kultury – gdańszczan i turystów, melomanów i kinomanów, dorosłych i dzieci, wielbicieli muzyki poważnej i popularnej, fanów sztuk wizualnych i teatru. Zapraszamy na Festiwal Kultury Ocalonej! Rozpoczniemy od koncertu inauguracyjnego, podczas którego muzycy z Filharmonii Narodowej zaprezentują utwory najważniejszych polskich kompozytorów. Następnie na jednej z gdańskich ulic odsłonimy mural, zainspirowany kulturą ocaloną. Maluchy z opiekunami zapraszamy na spektakl rodzinny. Teatr Lalka zaprezentuje baśń „Krawiec Niteczka” Kornela Makuszyńskiego. Inscenizacja zachowuje poetycką śpiewność, rytm i rym oryginalnej opowieści o chudziutkim krawcu. Kolejne wydarzenie to gratka dla kinomanów – seans filmu „Prawo i pięść” (reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski) w unikalnej przestrzeni wystawy głównej naszego muzeum, poprzedzony prelekcją znanego gdańskiego filmoznawcy, dra hab. Krzysztofa Kornackiego. Następnie wrócimy do świata teatru. Migro zaprezentuje w przestrzeni miejskiej spektakl „Tajniki”, opowiadający o losach trzech par migrantów. Na zakończenie przygotowaliśmy wydarzenie muzyczne na placu przed naszym muzeum – koncert Czesława Mozila! Charyzmatyczny artysta zabierze Was w świat unikalnych brzmień, łączących pop, folk, rock i alternatywę. Weź udział w Festiwalu Kultury Ocalonej i poznaj sztukę w nowej odsłonie!