Przejdź do treści

To fenomen, że po 123 latach Polska odzyskała niepodległość"
Dzień później, 11 listopada, podpisano w Compiègne rozejm kończący I wojnę światową. Tego dnia formalnie Polska odzyskała swoją państwowość i jednocześnie w Warszawie Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową. O wydarzeniach, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości opowiada w audycji dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. 

Zakończenie I wojny światowej nie oznaczało dla Polaków końca walk. - Teraz trzeba było sobie wywalczyć granice II Rzeczpospolitej - mówi dr Marek Szymaniak, kierownik Działu Naukowego gdańskiego muzeum.

Odzyskanie niepodległości było skutkiem I wojny światowej, o który zabiegali polscy patrioci swymi zabiegami militarnymi i dyplomatycznymi. II Rzeczpospolita była jednak solą w oku byłych zaborców. W 1939 roku Niemcy i Rosja ponownie podzieli się naszymi terenami. Powrót polskiej państwowości jest więc jedną z przyczyn II wojny światowej. Podkreśla to film na wystawie stałej poświęcony genezie konfliktu z lat 1939-1945.

W audycji pamiątki związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę, które są muzealnych magazynach, prezentuje Wojciech Łukaszun z Działu Zbiorów. Są to między innymi odznaczenia, które są na fotografii powyżej.