Muzeum II Wojny Światowej

Europejska Noc Muzeów na Westerplatte

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów Muzeum II Wojny Światowej przygotowało nowy, wyjątkowy program zwiedzania półwyspu oraz wystawy plenerowej „Westerplatte: Kurort – Bastion – Symbol”. Dzięki członkom grup rekonstrukcji historycznych przedstawione zostały nie tylko wydarzenia związane z II wojną światową, ale cofnęliśmy się aż do czasów napoleońskich, prezentując tym samym ponad 300-letnie dzieje półwyspu.

Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeum zwiedzający mogli zobaczyć pokazy grup rekonstrukcji z czasów Księstwa Warszawskiego, autentyczne stanowiska z września 1939 roku zajmowane przez rekonstruktorów żołnierzy wojska polskiego, wystawę sprzętu wojskowego z lat 1945-1989, pokazy grup paramilitarnych z zakresu taktyk wojskowych i samoobrony. Dużą popularnością wśród zwiedzających cieszyła się wyjątkowo na tę noc otwarta Wartownia nr 4, gdzie pracownicy Muzeum opowiadali o historii tego obiektu, zaś rekonstruktorzy o uzbrojeniu polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej. We wnętrzach Nowych Koszar były prezentowane materiały archiwalne i filmowe dotyczące Westerplatte.

Dodatkową atrakcją były przejazdy drezynami po półwyspie, które cieszyły się dużą popularnością wśród zwiedzających.

Podczas Nocy Muzeów wystawa plenerowa była iluminowana.Dziękujemy za pomoc wszystkim współorganizatorom przygotowanych atrakcji oraz wolontariuszom. W Europejskiej Nocy Muzeów na Westerplatte uczestniczyli: Kolej Drezynowa drezyny.pl, Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej,6. komp. lekka Artyleryi Pieszey Xiestwa Warszawskiego, 12. Pułk Piechoty Xiestwa Warszawskiego, GRH Biały Orzeł Gdańsk, SRH Marienburg, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, GRH Sojusz,SGO Gdańsk, WOT SGO, BOST SGO.