Europejska Noc Muzeów na Wesetraplatte przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Fot. Roman Jocher

Europejska Noc Muzeów na Westerplatte

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów, Muzeum II Wojny Światowej po raz kolejny zaprosiło na Westerplatte, gdzie przygotowało szerg atrakcji, umiejscowionych w dwóch strefach edukacyjnych na terenie półwyspu.

Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć w galerii fotografii.

Pierwsza strefa była poświęcona Lądowej Obronie Wybrzeża i obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej w pierwszycdniach września 1939 r. Odbywały się w niej pokazy w wykonaniu rekonstruktorów. Główną atrakcją były pokazy pirotechniczne "Bombardowanie koszar" odtwarzające nalot niemieckich bombowców w dniu 2 września 1939 r. na Wojskową Składnicę Tranzytową. Ponadto była ekspozycja sprzętu wojskowego i wyposażenia żołnierzy z okresu kampanii polskiej.

Druga strefa edukacyjna była związana z obchodami „Roku Cichociemnych”, gdzie znajdowały się stanowiska z warsztatami i zadaniami dla wszystkich grup wiekowych, dzięki którym uczestnicy poznali wybrane akcje specjalne, w jakie zaangażowani byli spadochroniarze Armii Krajowej. W ramach udziału w zadaniach przygotowanych w strefie uczestnicy mieli możliwość przejazdu drezynami po półwyspie.