Muzeum II Wojny Światowej

Europejska Noc Muzeów na Westerplatte – 15 maja 2010 r.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowało na tę noc wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju program zwiedzania wystawy plenerowej „Westerplatte: Kurort-Bastion-Symbol” znajdującej się na Westerplatte. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowało na tę noc wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju program zwiedzania wystawy plenerowej „Westerplatte: Kurort-Bastion-Symbol” znajdującej się na Westerplatte.

Tę dużą i nowoczesną wystawę Muzeum II Wojny Światowej otworzyło we wrześniu ubiegłego roku. Poświęcona ona jest dziejom półwyspu i przede wszystkim walce polskich żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 roku. Wystawa składa się z czterech części, które są od siebie oddzielone przestrzennie i znajdują się w różnych miejscach na półwyspie.

Część pierwsza zatytułowana „Kurort” poświęcona jest początkom samego półwyspu i usytuowanemu tam kurortowi, który funkcjonował do momentu zakończenia I wojny światowej. W drugiej części zwiedzający mogą zapoznać się z historią Wojskowej Składnicy Tranzytowej istniejącej na Westerplatte w okresie międzywojennym. Część III zatytułowana „Bastion” koncentruje się na obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Wydarzenie to przedstawione jest w szerokim kontekście międzynarodowym. Ostatnia część wystawy o tytule „Symbol”, umiejscowiona fizycznie w pobliżu monumentalnego Pomnika Obrońców Wybrzeża, przedstawia rolę, jaką Westerplatte odgrywało w zbiorowej pamięci historycznej Polaków i polityce władz komunistycznych w latach 1945-1989. Wystawa została opracowana w j. polskim i angielskim.

Noc Muzeów na Westerplatte rozpocznie się o godz. 19.00 i potrwa do godz. 1.00 w nocy. Przy poszczególnych częściach wystawy oraz na terenie pozostałości polskich koszar, pracownicy Muzeum II Wojny Światowej przybliżą zwiedzającym historię Westerplatte i odpowiedzą na pytania gości.

Dla zwiedzających przewidziano szereg atrakcji, dzięki którym poczują atmosferę tego niezwykłego miejsca. Specjalnie na tę noc zaproszono członków Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej Lądowej Obrony Wybrzeża, którzy ubrani w repliki mundurów z 1939 r. będą odgrywać historyczne scenki z życia.

Wszystkie pola ekspozycyjne wystawy będą specjalnie na tę noc oświetlone a za bezpieczeństwo zwiedzających odpowiadać będą pracownicy agencji ochrony. Zgodnie z tradycją Europejskiej Nocy Muzeów zwiedzanie wystawy jest bezpłatne a za symboliczna złotówkę będzie można odwiedzić Wartownię nr 1 (należącą do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska).

Wystawa plenerowa „Westerplatte: Kurort-Bastion-Symbol” dostępna jest dla osób niepełnosprawnych. Pozostała część półwyspu – Pole Bitwy – dostępne dla osób niepełnosprawnych w ramach istniejących szlaków zwiedzania. Dojazd na Westerplatte Autobus linii 106 komunikacji miejskiej – przystanek przy Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz transport własny. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii fotografii z Europejskiej Nocy Muzeów (kliknij tutaj).