Przejdź do treści

Eksponat miesiąca: Zabawa historyczna „Piast”

04/02/2019 - 11:12
Eksponat miesiąca: Zabawa historyczna „Piast”

Popularna gra planszowa dotycząca dziejów Polski może pochwalić się długą, bo ponad stuletnią, historią. Pierwsze wydanie planszówki „Piast” pochodzi z 1904 r. i warto dodać, że tę grę historyczną dla najmłodszych możemy kupić także dziś. Współczesna wersja zachowała zarówno szatę graficzną, jak i oryginalny układ planszy. W pudełku znajdziemy reprint instrukcji pod tytułem "Piast. Zabawa historyczna podług Assarmota Klementyny z Tańskich Hoffmanowej. Z rysunkami barwnymi S. Dębickiego, L. Winterowskiego i innych. Wydanie trzecie przejrzane i uzupełnione przez Zofię Romanowiczówną".

Wydawnictwo Karola Miarki z Mikołowa skupiało swoją działalność wokół inicjatywy krzewienia czytelnictwa oraz pielęgnowania ducha patriotyzmu i katolicyzmu. Zabawa historyczna „Piast” miała nie tylko dostarczać rozrywki młodzieży, ale też upowszechniać i utrwalać wiedzę o dziejach Polski.  Gra „Piast” to nieco unowocześniona wersja popularnego w XIX w. „Assarmota” autorstwa Klementyny Hoffmanowej. Na planszy znajduje się 61 ułożonych w ślimaka pól.  Wśród ilustracji zdobiących planszę znajdziemy m.in. kopię rysunku "Puszcza" autorstwa Artura Grottgera, pochodzącego z cyklu „Lithuania”, a także wizerunki Królowej Jadwigi, Stanisława Czarnieckiego czy Adama Mickiewicza. Rozgrywkę kończy mapa Rzeczpospolitej z 1771 r.

Wedle „prawideł gry” liczba graczy jest dowolna, a każdy z nich składa się na 20 lub więcej żetonów umieszczonych na płatce, czyli w „banku”, w którym będą przechowywane w czasie rozgrywki. Gracze posługują się jedną kostką i wybranymi przez siebie pionkami, które nie stanowią wyposażenia pudełka. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do ostatniego pola, po czym otrzymuje całą zawartość płatki. W instrukcji do zabawy historycznej zaznaczono, że na planszy znajdują się pola specjalne, przy czym jedne ułatwiają, inne zaś utrudniają grę. Każde z kolorowych pól jest opatrzone stosownym komentarzem historycznym, umieszczonym w instrukcji i przeznaczonym do czytania w trakcie rozgrywki.

Poniżej prezentujemy oryginalny stan zachowania obiektu oraz efekty prac konserwatorskich przeprowadzonych przez IOTA sp. z o.o.

Sygnatura: MIIWS/RZ/775

Autor: Zofia d’Abancourt

Ilustracje: Stanisław Dębicki, Leonard Winterowski i inni

Wydawnictwo: K. Miarka Spółka wyd. z ogr. por. w Mikołowie

Czas powstania: przed 1939 r.

Wymiary: 26 x 28,5 cm