Rekonstruktorzy odtwarzający żołnierzy Armii Modlin. Fot. Roman Jocher

Edukacyjna inscenizacja "Pogranicze '39"

Muzeum II Wojny Światowej przygotowało edukacyjną inscenizację historyczną  „Pogranicze '39”, która odbyła się 8 września 2013 r. w Olsztynku na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego Parku Etnograficznego.

Jej uczestnicy mogli zobaczyć odtworzone wydarzenia, jakie rozegrały się na terenie położonym w pobliżu miejsca inscenizacji w pierwszych dniach po wybuchu II wojny światowej. Tłem historycznym były walki stoczone przez Armię Modlin między 1 a 4 września 1939 r. oraz sytuacja na pograniczu ziem należących do II Rzeczpospolitej i III Rzeszy. Inscenizacja „Pogranicze ‘39” miała charakter edukacyjny i jej celem było przekazanie wiedzy historycznej oraz zobrazowanie sytuacji w Polsce tuż po wybuchu wojny.

W projekcie udział wzięło ok. 200 rekonstruktorów, którym skansen w Olsztynku, leżący przed II wojną światową na terenie III Rzeszy, posłużył za idealną scenografię do narracji o bohaterstwie polskich żołnierzy i odgrywania scen bitewnych. Ważnym prezentowanym wątkiem był los polskiej ludności cywilnej, zmuszonej do opuszczenia swoich domów w pierwszych dniach września.

Muzeum II Wojny Światowej przygotowało wyjątkową formułę inscenizacji i zaaranżowanie terenu które pozwoliły na samodzielne poruszanie się widzów po miejscu odtwarzanych działań wojennych. Uczestnicy mogli przenieść się niemal w sam środek wydarzeń rozgrywających się na ziemiach polskich w pierwszych dniach II wojny światowej, a obszar skansenu w Olsztynku, zajmujący ponad 60 hektarów, na jeden dzień został przemieniony w polską osadę zajmowaną przez wojska niemieckie.

Oprócz militarnych potyczek uczestnicy podpatrywali jak wyglądała praca Przysposobienia Wojskowego Kobiet oraz służb medycznych. Program inscenizacji został przygotowany w taki sposób, aby mogły w niej uczestniczyć również rodziny z dziećmi.

Dla miłośników pojazdów militarnych z epoki również nie zabrakło atrakcji. Mieli okazję zobaczyć repliki pojazdów będących na wyposażeniu armii niemieckiej: czołg PzKpfwII, samochód opancerzony SdKfz222, o nazwie własnej Gretchen, samochód opancerzony Kfz13, samochody ciężarowe Mercedes i Peugeot oraz motocykle. Walczących po stronie polskiej wspierały 3 samochody pancerne wz.34

W inscenizacji wzięły udział grupy rekonstrukcji historycznych: Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze”, Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej AA7, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Barbarossa”, Stowarzyszenie Miłośników Militariów WEST, Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Militarnych „Częstochowa” oraz SRH 44 Pułku Strzelców Legii Amerykańskiej.