Muzeum II Wojny Światowej

Edukacyjna inscenizacja ofensywy wojskowej Ardeny '44

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zorganizowało edukacyjną inscenizację pt. Ardeny ’44 nawiązującą do jednej z najsłynniejszych bitew II wojny światowej oraz największej bitwy lądowej w jakiej brała udział armia amerykańska. Specjalnie na tę okazję zaaranżowany teren na granicy Gdańska i Gdyni, efekty specjalne oraz udział grup rekonstrukcji historycznej złożyły się na żywą makietę pola bitwy, po której oprowadzali pracownicy Muzeum. Uczestnicy z bliska mogli zobaczyć jak stacjonowali żołnierze w okopach niemieckich i amerykańskich, jak wyglądała ewakuacja rannego żołnierza i opatrywanie czy urządzanie zasadzki, przenosząc się tym samym niemal w sam środek wydarzeń rozgrywających się w czasie II wojny światowej. 

Pomimo siarczystego mrozu i dużych opadów śniegu udział w inscenizacji wzięło ok. 140 osób oraz ponad 30 rekonstruktorów. Nie zabrało również efektów pirotechnicznych. Topografia terenu oraz warunki pogodowe pozwoliły na dość realne odtworzenie wydarzeń, które rozgrywały się w czasie ofensywy w Ardenach w 1944r. 

W inscenizacji udział wzięli rekonstruktorzy z kilku grup m.in. GRH Barbarossa, GRH Germania - strona niemiecka oraz GRH 82nd AD "Paraglite" - strona amerykańska. Dziękujemy również za pomoc członkom grupy ASG „Apokalipsa”, Gdańskiego Akademickiego Klubu Kadry i studentom Uniwersytetu Gdańskiego.

Inscenizacja nawiązywała do bitwy w Ardenach z przełomu 1944 i 1945 roku – ofensywy wojsk niemieckich przeciwko wojskom alianckim na froncie zachodnim. Dowództwo niemieckie wiązało z nią wielkie nadzieje, licząc na zmianę złej sytuacji wojsk niemieckich na froncie i odparcie wojsk sprzymierzonych. Za miejsce ofensywy wybrano zalesiony teren Ardenów, chcąc uzyskać efekt zaskoczenia. Ostatecznie operacja się nie powiodła, alianci rozpoczęli kontrofensywę, której celem było wyrównanie linii frontu i rozbicie niemieckich sił. W tej bitwie Niemcy stracili swoje najsilniejsze rezerwy, co znacznie osłabiło potencjał obronny III Rzeszy.