Rekonstruktorzy odgrywający sceny z ofensywy w Ardenach z 1944 r. fot. Jacek Balk

Edukacyjna inscenizacja "Ardeny '44"

Więcej zdjęć z inscenizacji znajduje się w galerii fotografii. Zapraszamy również do obejrzenia relacji z wydarzenia w galerii filmów

Muzeum II Wojny Światowej 3 lutego 2013 r. zorganizowało drugą edycję edukacyjnej inscenizacji „Ardeny ’44” nawiązującą do jednej z najsłynniejszych bitew II wojny światowej. Inscenizacja odbyła się na zalesionym terenie w Gdyni.

Udział w inscenizacji wzięło około 500 osób podzielonych na pięć grup, oprowadzanych przez pracowników Muzeum, którzy opowiadali o tle historycznym odgrywanych scen.

Specjalnie na tę okazję zaaranżowanych zostało pięć stanowisk rekonstrukcyjnych, dzięki którym uczestnicy zobaczyli m.in. potyczkę żołnierzy amerykańskich i niemieckich podczas operacji Gryf, prowadzonej przez oddziały Otto Skorzenego, ostrzał amerykańskiego sztabu oraz atak piechoty niemieckiej na pozycje aliantów z użyciem niszczyciela czołgów Marder II. W czasie odgrywanych scen pokazywano jak wyglądała ewakuacja rannego żołnierza z pola walki oraz życie codzienne żołnierzy w okopach. Na ostatnim punkcie rekonstruktorzy opowiadali o pojazdach militarnych, jakie brały udział w inscenizacji oraz o umundurowaniu i wyposażeniu niemieckich żołnierzy i warunkach bytowania na froncie. Miłośnicy militariów mogli zobaczyć takie pojazdy jak Willys, Dodge, Kübelwagen oraz stanowisko armaty PAK 40 i porozmawiać o nich z rekonstruktorami.

W projekcie wzięło udział ponad 50 rekonstruktorów z grup rekonstrukcji, którzy przyjechali na to wydarzenie z całej Polski. Sceny rozgrywane tuż przed oczami uczestników umożliwiały dokładne śledzenie przedstawianych historii, usłyszenie rozmów żołnierzy i wydawanych rozkazów, wciągając tym samym widza niemal w sam środek wydarzeń rozgrywających się w czasie ofensywy w Ardenach. Nie zabrakło również efektów pirotechnicznych i imponujących wybuchów towarzyszących scenom ataków.

Współorganizacja ze strony rekonstrukcyjnej, reżyseria: GRH "82nd Airborne Division Paraglite"

Rekonstruktorzy: strona amerykańska: GRH "Rangers at the Point", GRH "Five O Deuce", SH "Wielka Czerwona Jedynka";strona niemiecka: SRH "AA7”, GRH „Barbarossa".

Dodatkowo podziękowania za współpracę: Firmie BTS Hunter, firmie Fireshow – pokazy pirotechniczne, trójmiejskiemu środowisku ASG, Stowarzyszeniu na Rzecz Ratownictwa „Adiutare”. Panu Marcinowi Kęsy za udostępnienie terenu pod inscenizację.