Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki i Prof. Paweł Machewicz pokazujący zdjęcia z etapów budowy Muzeum. Fot. Roman Jocher

Dzień otwarty na budowie Muzeum

W rozpoczęciu dnia otwartego na budowie Muzeum II Wojny Światowej udział wzięli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki oraz Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Więcej zdjęć z wydarzenia w galerii fotografii.  

Gości na terenie budowy powitał dyrektor Muzeum, prof. Paweł Machcewicz, który opowiedział o powstającym Muzeum:

- Jest to jedna z największych inwestycji kulturalnych realizowanych w Europie. I opowiadająca o najważniejszym wydarzeniu z historii XX wieku. Wydarzenie, które było z jednej strony straszliwą tragedią i traumą, ale było też czasem największego heroizmu i poświęcenia. Bo w imię obrony ojczyzny, wolności, najważniejszych wartości, one są aktualne także dzisiaj.

Następnie list od Premier Ewy Kopacz odczytał Szef Kancelarii, Jacek Cichocki. Napisała w nim:

- Muzeum będzie miejscem dialogu między tradycją a współczesnością, ośrodkiem wprowadzającym nowe formy i metody aktywności, upowszechniającym wiedzę poprzez prezentacje multimedialne. Ta nowoczesna instytucja będzie jedną z największych tego typu placówek na świecie. Będzie również bardzo istotnym punktem na mapie dynamicznie rozwijającego się, ale pamiętającego o swojej historii Gdańska.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska podkreśliła fakt, że w ciągu ostatnich kilku lat w Polsce powstało kilka ważnych muzeów:

-Tych miejsc na mapie Polski, opowiadających ważne historyczne chwile naszych dziejów powstało dużo, to pokazuje, jak ważna dla nas jest polityka historyczna, jak wiele udało się już zrobić i w jak istotny sposób traktujemy politykę historyczną w kontekście działań kultury, jak wielką wagę do niej przywiązujemy.

Po części oficjalnej goście udali się 14 metrów pod ziemię, do przyszłych sal wystawinniczych, aby obejrzeć premierowy pokaz filmu o wystawie stałej Muzeum oraz kilkanaście eksponatów, jakie będzie można zobaczyć na wystawie głównej. Uczestnicy mogli obajrzeć czołg Sherman Firefly, niemiecki wagon kolejowy, którym wywożono ludzi m.in. do obozów koncentracyjnych, oryginalny egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma, kamera filmowa należąca do amerykańskiego dokumentalisty, Juliena Bryana, pamiątki po Antonim Kasztelanie, radiostacja AP5, samochodzik-zabawka znaleziony w gruzach domu w Kaliszu zbombardowanego we wrześniu 1939 r., macewa nagrobna z cmentarza żydowskiego w Pułtusku niedaleko Warszawy, którą Niemcy celowo sprofanowali, wykorzystawszy ją do wybrukowania drogi.
Od godziny 13.00 budowę mogli zwiedzać mieszkańcy Trójmiasta, którzy zapisali się wcześniej do grup zwiedzających.