Muzeum II Wojny Światowej

Dzień dziecka w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

2 czerwca 2012r. z okazji Dnia Dziecka w Muzeum Broni Pancernej przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, przygotowano mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Wśród nich były spotkania z rekonstruktorami, prezentacja sprzętu wojskowego i wybranych eksponatów oraz liczne gry i konkursy.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, również biorące udział w wydarzeniu, przygotowało na ten dzień specjalną atrakcję w postaci prezentacji czołgu Sherman Firefly. Dzieci mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy czołgu oraz chętnie brały udział w przygotowanych grach i zabawach związanych z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie. Na zakończenie odbył się również pokaz sprawności oraz umiejętności jeździeckich kawalerzysty.

Czołg Sherman Firefly (Robaczek Świętojański) to eksponat Muzeum II Wojny Światowej otrzymany od Królewskiego Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Wojskowości w Brukseli. Sherman Firefly to brytyjska modyfikacja amerykańskiego czołgu z czasów drugiej wojny światowej. Ma symboliczne znaczenie dla historii Polski. Tego typu czołgi znajdowały się na wyposażeniu żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka i brały udział między innymi w bitwie pod Falaise w 1944r.

Czołg Sherman Firefly trafił do Polski w kwietniu 2011 r., gdzie został poddany gruntownej renowacji. Obecnie znajduje się w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, na stałe będzie można go oglądać w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.