Drugi wykład prof. Marka Kornata z cyklu „O historii Wolnego Miasta Gdańska na stulecie jego utworzenia” | #M2WSwirtualnie

Drugi wykład prof. Marka Kornata z cyklu „O historii Wolnego Miasta Gdańska na stulecie jego utworzenia” | #M2WSwirtualnie

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania kolejnego wykładu z cyklu „O historii Wolnego Miasta Gdańska na stulecie jego utworzenia”. Tym razem prof. Marek Kornat opowiada o miejscu i roli tego minipaństewka między Niemcami a Polską oraz w polityce mocarstw zachodnich w latach 1920-1925. W artykule publikujemy nie tylko nagrany wykład, ale również bibliografię dotyczącą Wolnego Miasta Gdańska, którą przygotowali pracownicy naszej Biblioteki. #Zostańwdomu i odkrywaj #M2WSwirtualnie.

Pierwsze pięć lat funkcjonowania Wolnego Miasta Gdańska to czas jego krzepnięcia administracyjno-politycznego idącego w parze z początkiem kształtowania się na jego terenie poważnego konfliktu polsko-niemieckiego. Liga Narodów, która formalnie sprawowała patronat nad tym minipaństewkiem, nie była w stanie rozwiązać żadnego z istotnych problemów pojawiających się na linii Warszawa – Berlin wokół sporu o społeczne, gospodarcze i polityczne funkcjonowanie tego tworu państwowego. Kryzys ekonomiczny w Europie na początku lat dwudziestych oraz niepewna przyszłość z nim związana, podsycały radykalizm i nastroje skierowane przeciwko postanowieniom traktatu wersalskiego. Kiedy w październiku 1925 r. w szwajcarskim Locarno Anglia, Francja, Belgia i Włochy wynegocjowały układ z Niemcami, pomijając Polskę i Czechosłowację, konflikt wokół Gdańska znacząco się zaostrzył i wszedł w nową, jeszcze trudniejszą fazę relacji polsko-niemieckich.


Wykład prof. Marka Kornata o Wolnym Mieście Gdańsku: „Między Niemcami a Polską i w polityce mocarstw zachodnich (1920-1925)”:


Jeśli nie udało Ci się posłuchać pierwszego wykładu o historii Wolnego Miasta Gdańska („Wolne Miasto Gdańsk – twór sztuczny: geneza i struktura”), znajdziesz go TUTAJ. Zapraszamy!

Kolejne zaplanowane wykłady prof. Marka Kornata z cyklu  „O historii Wolnego Miasta Gdańska na stulecie jego utworzenia”:

12 maja 2020 Locarno i niemieckie nadzieje na pokojową rewizję Traktatu Wersalskiego a Gdańsk (1925-1930)
15 września 2020 Gdańsk w szczytowej fazie napięć polsko-niemieckich (1931-1934)
13 października 2020 Upadek Ligi Narodów i polska koncepcja układu stabilizacyjnego w sprawie Gdańska (1935-1938)
17 listopada 2020 Niemieckie żądania i oferty. Na drodze do wojny (1938-1939)

Wygłoszone wykłady zostaną opublikowane w formie drukowanej przez wydawnictwo Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w 2021 roku. 


> > > DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU I BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z WSZYSTKIMI INFORMACJAMI O CYKLU WYKŁADÓW PROFESORA MARKA KORNATA