Dr Karol Nawrocki spotkał się z przedstawicielkami rodzin Obrońców Poczty Polskiej

Dyrektor Muzeum dr Karol Nawrocki przyjął dziś (28 maja br.) przedstawicielki Koła Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej w Gdańsku. W spotkaniu wzięła udział Przewodniczącą Koła p. Henryka Flisykowska-Kledzik, córka zastępcy dowódcy obrony Poczty Polskiej oraz p. Stefania Koziarowska.

Rozmowy dotyczyły przede wszystkim możliwości nawiązania współpracy w związku z organizacją zbliżających się obchodów 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej - pomiędzy Muzeum a Kołem Rodzin b. Pracowników Poczty Polskiej. Przedstawicielki rodzin Obrońców Poczty Polskiej zadeklarowały chęć uczestnictwa w szeregu wydarzeń upamiętniających tę ważną dla ich rodzin rocznicę.

1 września 1939 r. o godz. 4.45, równocześnie z rozpoczęciem ostrzału polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein, rozpoczął się niemiecki atak na Pocztę Polską w Gdańsku. Zgodnie z planami Sztabu Głównego Wojska Polskiego gdańscy pocztowcy mieli utrzymać placówkę ok. 6 godzin. W chwili ataku w gmachu przebywało 57 osób. Pocztowcy bronili się ponad 14 godzin. Aby zmusić obrońców do kapitulacji, Niemcy podpalili obiekt. Kilku pocztowcom udało się uciec z budynku. W trakcie walk i bezpośrednio po nich lub z powodu odniesionych ran zginęło 12 obrońców. Reszta została aresztowana, a ranni trafili do szpitala.

Koło Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej w Gdańsku powstało w 1990 roku.

Przewodniczącą Koła jest pani Henryka Flisykowska-Kledzik, córka zastępcy dowódcy obrony Poczty Polskiej. Siedziba Koła znajduje się nieopodal Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w Muzeum Poczty Polskiej.

Koło Rodzin, Muzeum Poczty Polskiej oraz Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu podejmowały starania o rehabilitację Obrońców Poczty Polskiej, których sąd polowy III Rzeszy uznał za bandytów i skazał na karę śmierci. Senat RP uchwałą z dnia 5 czerwca 1997 roku oddał hołd gdańskim pocztowcom, uznając ich heroiczny czyn. 25 maja 1998 roku niemiecki parlament uchwalił ustawę, która unieważniła wszystkie nazistowskie wyroki wobec osób, które nie były pospolitymi kryminalistami. Dało to podstawę Sądowi Krajowemu w Lubece do zrehabilitowania polskich pocztowców. Rodziny pocztowców podkreślają, że rewizja wyroków nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc niemieckiego pisarza Dietera Schenka. Został on za swe zasługi kilkakrotnie odznaczony, przyznano mu też tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.