Dlaczego Armia Czerwona nie pomogła Powstańcom Warszawskim?




Powstanie Warszawskie było ogromną manifestacją polskiego patriotyzmu. Polacy po pięciu latach znoszenia okrutnego terroru okupantów bohatersko i z ogromną determinacją zerwali się do walki o wolność swojej ojczyzny. Znów osamotnieni, przy skromnej pomocy Aliantów potrafili bronić wydartych z niemieckich rąk fragmentów Warszawy, co okupili ogromnymi stratami zarówno wśród ludności, jak i zabudowy miasta.

Armia Czerwona mogła wspomóc powstańców w 1944 roku. Żołnierze stali po prawej stronie Wisły w pobliżu Warszawy i widzieli, co się dzieje w mieście. Jednak już 2 sierpnia Stalin wstrzymał ich działania, a później zmuszony przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone zezwolił na pozorowaną pomoc walczącym Polakom. O tej sytuacji opowie w audycji dr Tomasz Gliniecki. Eksponaty zgromadzone w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przedstawi dr Marcin Westphal.

Oddajemy też głos ówczesnym mieszkańcom Warszawy. O godzinie W opowiada Waleria Baran, która jako 18-latka mieszkała przy ul. Twardej, oraz Bogumił Przeździak, który mając 10 lat postanowił się przyłączyć do Powstania. Wspomnieniami z jednej z barykad, której do końca nie udało się zdobyć Niemcom, dzieli się Tadeusz Zapałowski. Sanitariuszka Teresa Potulicka-Łatyńska opisuje, jak wyglądała ewakuacja kanałami.