Delegacja Muzeum z wizytą w Kazachstanie

Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej 26 kwietnia 2018 r. o godz. 10.00 czasu miejscowego wzięła udział w konferencji naukowej poświęconej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na Kazachskim Uniwersytecie Narodowym im. Al-Farabiego w Ałmaty. Było to jedno z wydarzeń zorganizowanych przez konsula generalnego RP Radosława Gruka, towarzyszących obchodom Tygodnia Polskiego w Ałmaty w Kazachstanie.

Program Tygodnia Polskiego zorganizowanego przez Konsulat Generalny RP w Ałmaty, odbywających się od 24 kwietnia do 1 maja 2018 r. obejmuje szereg wydarzeń kulturalnych i artystycznych, przybliżających mieszkańcom Kazachstanu polski folklor, polską historię, muzykę, kuchnię, kreatywność, polskie kino, polski sport i polską dobroczynność.

Wśród pięćdziesięciorga gości z Polski zaproszonych do Ałmaty nie zabrakło delegacji Muzeum II Wojny Światowej, dyrektora instytucji dr. Karola Nawrockiego i zastępcy dyrektora dr. Tomasza Szturo, którzy dzielą się z gospodarzami Tygodnia Polskiego swoją wiedzą historyczną oraz doświadczeniem w dziedzinie edukacji i kultury.

Ałmaty to największe miasto i od niedawna stolica Kazachstanu, metropolia z 1,5 mln mieszkańców, położona u stóp wiecznie ośnieżonych gór o wysokości niemal 4000 m n.p.m. Znajduje się tam piętnaście szkół wyższych oraz wyróżniający się na ich tle Kazachski Uniwersytet Narodowy im. Al-Farabiego, główna i największa uczelnia Kazachstanu, która jest sercem życia naukowego kraju.

Jest to już druga wizyta dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Kazachstanie. W zeszłym roku dr Karol Nawrocki wziął udział w spotkaniu z Mukatajewym Danijarem, dyrektorem Państwowego Archiwum Republiki Kazachstanu w Ałmaty.