Kazachstan uczelnia

Delegacja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w Kazachstanie oraz Uzbekistanie

W dniach 22-28 listopada 2021 roku dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt oraz pracownik Działu Naukowo-Edukacyjnego dr Dymitriy Panto brali udział w podróży służbowej do Kazachstanu oraz Uzbekistanu.  Celem kilkudniowej wizyty było kontynuowanie, a także nawiązanie współpracy z najważniejszymi instytucjami naukowymi, muzealnymi w obydwu krajach.

 

22 listopada 2021 r. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt oraz pracownik Działu Naukowo-Edukacyjnego dr Dymitriy Panto uczestniczyli w spotkaniu z władzami oraz przedstawicielami uczelni Euroazjatyckiego Uniwersytetu Państwowego im. L. Gumilowa. Tego dnia omówione zostały kwestie rozszerzenia współpracy pomiędzy instytucjami, w szczególności organizacji staży dla studentów i naukowców ENU, udostępniania materiałów muzealnych. Ponadto, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, podkreślił, że placówka jest gotowa pomóc w nawiązaniu kontaktów z polskimi naukowcami. Podjęto także rozmowy na temat prowadzenia wspólnych nagrań świadków historii. Dzień później delegacja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła spotkanie z dyrektorem Muzeum Wojskowości Kazachstanu oraz Muzeum Ofiar Represji Politycznych i Totalitaryzmów ALŻIR. Omówiono wzajemne działania mające na celu wsparcie w poszukiwaniu poległych żołnierzy Armii Andersa na terenie Kazachstanu oraz żołnierzy kazachstańskich poległych w okresie II wojny światowej na terenie Europy zachodniej. Następnym punktem delegacji była zorganizowana przez ambasadę RP w Nur-Sułtanie międzynarodowa konferencja pt. „Historia, która nas łączy”. W trakcie wydarzenia referaty wygłosili dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt oraz dr Dymitriy Panto.

 

25 listopada w obecności Ambasadora RP w Uzbekistanie Radosława Gruka, w Taszkencie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, reprezentowane przez dyrektora dr. hab. Grzegorza Berendta, podpisało  trójstronną umowę o współpracy z Instytutem Historii Akademii Nauk oraz Agencją „Uzarchiv”. Dokument dotyczy współpracy międzyinstytucjonalnej w zakresie badań nad losami ludności polskiej i uzbeckiej w okresie II wojny światowej. Tego samego dnia delegacja Muzeum II Wojny Światowej wraz z Ambasadorem RP Radosławem Grukiem i Attaché Obrony pułkownikiem Maciejem Zającem złożyła kwiaty przy obelisku w Taszkencie upamiętniającym Armię Andersa w Uzbekistanie oraz wszystkich zaginionych żołnierzy. Kolejnym punktem delegacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku było podpisanie umowy o współpracy i współdziałaniu z Państwowym Muzeum «Szon – szaraf» («Chwały») przy Centrum Pamięci «Park Zwycięstwa» Ministerstwa Obrony Republiki Uzbekistanu. Jej zawarcie umożliwi prowadzenie badań naukowych oraz wymianę dokumentów dotyczących losów żołnierzy Armii gen. Władysława Andersa na terytorium b. Związku Sowieckiego oraz żołnierzy Armii Czerwonej narodowości uzbeckiej, którzy polegli na terytorium Polski w czasie II wojny światowej. Tego dnia reprezentacja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, z dyrektorem dr hab. Grzegorzem Berendtem na czele, brała także udział w uroczystym otwarciu ekspozycji stałej poświęconej gen. Władysławowi Andersowi w Muzeum „Szon-szaraf”, w Taszkencie. Konserwatorska replika munduru gen. Władysława Andersa sfinansowana została przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i znajduje się w taszkenckim kompleksie muzealnym „Szon-Szaraf.” Delegacja zakończyła się złożeniem kwiatów na grobach żołnierzy Armii Andersa oraz ludności cywilnej pochowanych na cmentarzu w Kitab i Szachrisabz.