Delegacja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Białorusi

Profesor Grzegorz Berendt, Z-ca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz dr Dmitriy Panto, pracownik działu naukowego Muzeum, w dniach 27-30 czerwca br. gościli na Białorusi.

Głównym celem wizyty przedstawicieli Muzeum na Białorusi był udział w uroczystości odsłonięcia wielkiego kompleksu upamiętniającego ofiary niemieckich zbrodni w Małym Trościeńcu położonym 20 kilometrów od białoruskiej stolicy.

Uroczystego odsłonięcia dokonali Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka wraz z Prezydentami Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem i Austrii Alexandrem Van der Bellenem. Prezydenta Andrzeja Dudę, reprezentował Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. „To bardzo ważne, by wszędzie, gdzie obywatele polscy różnych wyznań i narodowości byli ofiarami, czcić ich pamięć” – powiedział PAP minister Szczerski, który w czasie uroczystości odczytał list prezydenta RP Andrzeja Dudy. Po uroczystym odsłonięciu kompleksu upamiętniającego ofiary niemieckich zbrodni, przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wzięli udział w konferencji towarzyszącej uroczystościom oraz debacie z udziałem prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

W czasie II wojny światowej w Małym Trościeńcu, Błagowszczinie i Szaszkowcach funkcjonowały obóz pracy, krematorium i miejsce eksterminacji więźniów. Według szacunków historyków w Trościeńcu zgładzono ponad 200 tys. osób, głównie Żydów. Wielu z nich pochodziło z Polski.

W ramach wizyty Prof. Grzegorz Berendt spotkał się Arturem Michalskim, Ambasadorem RP w Mińsku, a także zwiedził Muzeum Historii Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Mińsku i wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami Muzeum. Dr Dmitriy Panto uczestniczył w Forum Młodych Historyków, które poświęcone było historii Holokaustu oraz kultury pamięci.