Przejdź do treści

Delegacja Muzeum gościła w The National WWII Museum

czw., 22/02/2018 - 15:06
Delegacja Muzeum gościła w The National WWII Museum

Delegacja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku gościła 21 lutego 2018 r. w The National WWII Museum w Nowym Orleanie.

Podczas spotkania z dyrekcją i pracownikami Muzeum, dyrektor Karol Nawrocki wręczył dyrektorowi The National WWII Museum Stephenowi Watsonowi zaproszenie do udziału w planowanej przez MIIWŚ w Gdańsku konferencji, której tematem będą historyczne pola bitew i doświadczenia instytucji opiekujących się miejscami pamięci o bitwach mających charakter przełomowy dla historii świata. Konferencja ta odbędzie się we wrześniu 2018 r.

Spotkanie było okazją do wymiany informacji i doświadczeń związanych z prowadzeniem obu muzeów, które zajmują się historią II wojny światowej, a w szczególności sposobu prezentowania przez obie placówki trudnej tematyki wojennej i formułowania przekazu zaadresowanego do zwiedzających.

Po spotkaniu delegacja Muzeum II Wojny Światowej zwiedziła The National WWII Museum w towarzystwie jego pracownika, historyka Roba Citino. Szczególną uwagę przedstawicieli MIIWŚ zwróciła imponująca kolekcja samolotów, wśród których można obejrzeć Supermarine Spitfire’a i Douglasa C-47 „Skytrain”. Obejrzawszy ekspozycję skupiającą się na działaniach w rejonie Pacyfiku, delegacja MIIWŚ zapoznała się także z otwartą w grudniu 2014 r. wystawą pt. „Drogi do Berlina”, koncentrującą się na europejskich epizodach udziału Stanów Zjednoczonych w II wojnie światowej.

Działalność The National WWII Museum, dawniej znanego jako „D-Day Museum”, skupia się w całości na zagadnieniach związanych z II wojną światową i udziale w niej Stanów Zjednoczonych. Ekspozycja opowiada o amerykańskich doświadczeniach wojny, która zmieniła oblicze świata. Muzeum powstało z myślą o tym, by każde pokolenie było w stanie pojąć, dlaczego walczono, w jaki sposób udało się pokonać wroga, a także by zwiedzający pamiętali o cenie wolności.

Narracja The National WWII Museum ukazuje chronologicznie główne fazy wojny, z naciskiem na te, w których brali udział żołnierze Stanów Zjednoczonych. Zwiedzający wystawę mogą obejrzeć oryginalną broń i wyposażenie armii amerykańskiej z czasów II wojny światowej oraz zapoznać się z licznymi multimedialnymi prezentacjami.