Cykl #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ - wykonanie kopii obiektów z PISM w Londynie

Cykl #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ - wykonanie kopii obiektów z PISM w Londynie

Dziś w ramach cyklu #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ, dzięki uprzejmości Instytutu i Muzeum im. gen. W. Sikorskiego (PISM) w Londynie, prezentujemy kilka obiektów z tamtejszych zbiorów, które zostały czasowo wypożyczone do MIIWŚ w Gdańsku, celem wykonania kopii. Kopie te będą eksponowane na wystawie stałej w MIIWŚ w Gdańsku, a oryginały wrócą do PISM w Londynie.


1. Kopia listu do Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego napisanego przez polskie dzieci - Lidię i Renatę Czesławskie, przebywające na zesłaniu w ZSRR. Wykonano w następujący sposób:

W lesie zebrano korę brzozy, która miała najbardziej zbliżony wygląd do oryginału. Następnie ją oczyszczono, wyprostowano i wycięto kilka sztuk o wymiarach oryginału. Kolejną czynnością było przeprowadzenie prób kopiowania tekstu z użyciem różnych rodzajów atramentów, tuszy, stalówek do kaligrafii i kalek, z których wytypowano metodę najlepiej oddającą wygląd teksu. Zdecydowano się na przeniesienie treści listu na korę brzozy za pomocą kalki ołówkowej z nadrukowanym zdjęciem listu. Następnie wybranym tuszem i piórkiem poprawiono przekalkowany tekst. Na koniec treść skopiowanego listu lekko postarzono poprzez częściowe wymazanie, ale jednocześnie pozostawiono go wyraźniejszym od oryginału, aby był czytelniejszy dla widza.

2. Kopia chleba upieczonego przez polskie dziecko dla ciężko chorego ojca podczas zesłania w głąb Związku Radzieckiego. Wykonano w następujący sposób:

W celu skopiowania chleba wykonano próby z użyciem różnorodnych mas plastycznych i glin zabarwionych w masie farbami wodnymi oraz wymieszanymi ze zmielonymi ziarnami, kaszami i płatkami owsianymi. Po wykonaniu prób wybrano materiały, które najlepiej oddawały strukturę oryginału. Następnie ręcznie uformowano z nich kopię bryły chleba, której powierzchnię opracowano mechanicznie w taki sposób, aby była najbardziej zbliżona do oryginału.

Prowadzone działania można opisać jako czynności konserwacji zapobiegawczej, która obejmuje wszystkie środki zaradcze i działania bez ingerencji w obiekt, których celem jest uniknięcie i zminimalizowanie zniszczenia lub utraty obiektu. Przykładami konserwacji zapobiegawczej są m.in. zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania oraz eksponowania obiektów, digitalizacja czy powielanie, a więc wykonanie kopii oryginału.

#ZobaczKonserwacjeMIIWŚ
W cyklu #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ prezentujemy eksponaty, które dzięki żmudnej oraz drobiazgowej pracy konserwatorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku możemy udostępniać zwiedzającym.