Cykl #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ - ususzone rośliny i fragmenty gazet lub ulotek eksponowanych na wystawie "Las"

Cykl #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ - ususzone rośliny i fragmenty gazet lub ulotek prezentowane na wystawie czasowej "Las"

Dziś w ramach cyklu #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ i zbliżającego się finisażu (28 lutego) wystawy czasowej „Las – schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni” opisujemy prace konserwatorskie, jakie wykonano dla zbioru ususzonych roślin występujących na Syberii, które były przełożone sowieckimi i polskimi fragmentami gazet lub ulotek. Kolekcja, prezentowana na czasowej ekspozycji na poziomie -3 MIIWŚ, należała do kilkunastoletniego Stanisława Ścibor-Marchockiego, który wraz z matką został wywieziony przez Sowietów w nocy z 19 na 20 czerwca 1941 r. na Wschód podczas ostatniej deportacji.

 

Obiekty trafiły do Działu Konserwacji MIIWŚ. Karty zielnika to fragmenty gazet, bibuły, kartki z zeszytu. Wszystkie niskiej jakości technologicznej, wynikającej ze starzenia papieru, zasuszonych roślin, oddziaływania środowiska zewnętrznego, co dodatkowo obniżyło wytrzymałość. Okazy botaniczne luźno włożone pomiędzy karty jak i okazy trwale umocowane na podkładkach za pomocą pasków papieru i kleju, są niezwykle kruche, a każde manewrowanie kartami, czy samymi okazami naraża je na dalsze zniszczenia mechaniczne. Charakter zbioru, sposób montażu roślin lub jego brak, każdorazowo determinował zakres prac dla poszczególnych elementów zielnika.

 

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć obrazujących przeprowadzone konserwacje, wraz z opisami zrealizowanych działań:

28 lutego 2025 r. o godz. 18.00 w ramach finisażu wystawy „Las – schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni” zapraszamy na koncert „Muzyka na kawałki drewna”. Koncert jest trzecim i ostatnim wydarzeniem muzycznym towarzyszącym wystawie czasowej „Las – schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni”.


Tym razem artyści zabiorą publiczność w dźwiękową podróż przez lasy Ameryki Południowej, Japonii i Europy. W programie znajdą się utwory nawiązujące do pierwotności lasu oraz do niekiedy trudnych relacji człowieka z naturą. Ale w sytuacji kryzysu, takiego jak np. wojna, przyroda może stać się jedynym schronieniem.


Wydarzenie odbędzie się w sali wystaw czasowych na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.


Zapraszamy! Wstęp wolny!

#ZobaczKonserwacjeMIIWŚ
W cyklu #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ prezentujemy eksponaty, które dzięki żmudnej oraz drobiazgowej pracy konserwatorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku możemy udostępniać zwiedzającym.