Cykl #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ - szopka bożonarodzeniowa z obozu Ravensbrück (1944)

Odsłaniamy tajniki pracy w naszym muzeum! Zapraszamy do zapoznania się z nowym cyklem #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ. Będziemy w nim prezentować eksponaty, które dzięki pracy konserwatorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku możemy udostępniać zwiedzającym. Pierwszym z eksponatów jest szopka bożonarodzeniowa z obozu Ravensbrück (1944). Została ona wykonana przez Janinę Duebel (1918–2011) oraz jej przyjaciółki.

Janina Duebel działała w konspiracji. W marcu 1944 r. została zadenuncjowana i trafiła do warszawskiego więzienia na Pawiaku, a następnie – do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. W 1944 r., z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, a także poszukując namiastki normalnego życia, wraz z przyjaciółkami postanowiły wykonać szopkę bożonarodzeniową. Przezwyciężając uczucie strachu, kobiety kradły w swoich komandach niezbędne rzeczy do jej stworzenia. Było to możliwe, ponieważ pod koniec wojny niemiecka załoga obozu przygotowywała się do ewakuacji, co dawało więźniom większą swobodę.

W galerii można zobaczyć główne postacie szopki: św. Maryję, św. Józefa i Dzieciątko Jezus. Widoczny jest również krasnoludek wzorowany na popularnej w przedwojennej Polsce disnejowskiej figurce. Utrwalono też tajną korespondencję między Janiną Dubiel a jej przyjaciółkami na temat planów stworzenia szopki.

Zanim szopka trafiła do Działu Konserwacji MIIWŚ, nosiła ślady użycia taśm i kleju. W kilku miejscach karton był uszkodzony. Szopka została zdemontowana z pierwotnego podłoża, usunięto resztki zanieczyszczeń i metalowe spinacze. Do naprawy mechanicznych uszkodzeń wykorzystano bibułkę japońską oraz odwracalny klej – bezpieczny dla obiektów zabytkowych.

W celu ochrony oryginalnego eksponatu, wrażliwego między innymi na światło, wykonano kopię konserwatorską, która jest prezentowana na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

#ZobaczKonserwacjeMIIWŚ
W cyklu #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ prezentujemy eksponaty, które dzięki żmudnej oraz drobiazgowej pracy konserwatorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku możemy udostępniać zwiedzającym.