Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem

Dziś w ramach cyklu #PoznajZbioryM2WŚ prezentujemy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem wykonany techniką oleodruku, należący do Heleny i Włodzimierza Holec, którzy otrzymali go w dniu ślubu zawartego w Zielone Świątki, w 1936 r.

Został uratowany przez rodzinę w czasie masakry, którą członkowie Ukraińskiej Powstańczej Armii i mieszkający w okolicy Ukraińcy zgotowali polskim mieszkańcom Janowej Doliny w Wielki Piątek, nocą z 22 na 23 kwietnia 1943 r. Holcowie i ich siedmioletnia córka Halina przeżyli napad, znajdując schronienie w domu niemieckich sąsiadów, który ominęli napastnicy.

Masakra w Janowej Dolinie jest jedną z najtragiczniejszych zbrodni dokonanych na Wołyniu w okresie Świąt Wielkiejnocy w 1943 r. W jej wyniku życie straciło około 600 osób. Na Wołyniu i w Galicji Wschodniej nacjonaliści ukraińscy w latach 1943–1944 dokonali rzezi co najmniej 100 tys. Polaków. Ofiarą niezwykle brutalnych mordów, podpaleń i zniszczeń padały całe miejscowości i wioski.

Zbiory MIIWŚ / dar Haliny Kopacz

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.