Bojkowski Wrzesień

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w ramach obchodów zwanych „Bojkowskim Wrześniem” zapraszamy na wydarzenia związane ze wspomnieniem bohaterskiej obrony Westerplatte. Uroczystości zostały włączone do ogólnopolskiego kalendarza wydarzeń związanych z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i realizowane są w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Niedziela 1 września 2019 r.

godz. 4:45 Alert przy grobach Westerplatczyków - cmentarz parafialny w Gliwicach-Bojkowie

godz. 5:45 Gawęda z ceremoniałem harcerskim – Szkoła Podstawowa nr 8 ul. Spacerowa 6 w Gliwicach-Bojkowie

godz. 8:30 Msza św. - kościół pw. Narodzenia N.M.P w Gliwicach-Bojkowie

W  80 rocznicę wybuchu II wojny światowej z prośbą o pokój na świecie i życie wieczne dla bohaterskich obrońców naszej Ojczyzny oraz ludności cywilnej, która zginęła w następstwie działań wojennych.

Za zmarłych chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka, obrońców Westerplatte 1939 roku.

W intencji środowisk harcerskich ziemi gliwickiej, członków Szarych Szeregów oraz Szczepu Grunwald, by żywym Pan Bóg błogosławił a tym, którzy odeszli na wieczną wartę dał życie wieczne.

Piątek 6 września 2019 r.

godz. 19:00 Spektakl Teatru Magazyn „Dziennik Kapitana”–monodram na podstawie rekonstrukcji dziennika załogi Westerplatte. W roli głównej: Dawid Szóstak, scenariusz: Marcin Pogórecki, scenografia i reżyseria: Aleksander Smoliński
- Scena Stara Kotłownia, Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach, ul. Barlickiego 3

Współorganizatorzy:
Szkoła Podstawowa nr 8 w Gliwicach
Rada Osiedla Bojków
Parafia Narodzenia N.M.P w Gliwicach
Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach
Ochotnicza Straż Pożarna Bojków
Fundacja im. Grupy Operacyjnej „Śląsk” 1939
Stowarzyszenie Szarych Szeregów Oddział Gliwice im. Ziemi Załozieckiej
Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej im. gen. J. H. Dąbrowskiego
Skauci Europy I Drużyna Gliwicka św. Jerzego