Ambasador Mołdawii z wizytą na Westerplatte

Dziś, 31 maja Ambasador Republiki Mołdawii w RP JE Igor Bodiu wraz z Konsulem Honorowym Republiki Mołdawii Jackiem Tymińskim złożyli wizytę na Westerplatte. Z gośćmi spotkał się prof. Grzegorz Berendt, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W spotkaniu uczestniczyli również pracownicy Działu Naukowo-Edukacyjnego Wojciech Samól oraz dr Dmitriy Panto – pierwszy z nich przybliżył historię Westerplatte oraz topografię półwyspu. W trakcie wizyty zostały zaprezentowane także relikty wartowni nr 5 oraz willi oficerskiej. Goście złożyli kwiaty w miejscu, gdzie w 2019 roku odnaleziono szczątki poległych obrońców Westerplatte.

Ambasador oraz Konsul odwiedzili również wykopaliska archeologiczne na Westerplatte, gdzie kierownik Działu Archeologicznego Filip Kuczma oraz jego zastępca Adam Dziewanowski opowiedzieli o dotychczasowych wynikach badań archeologicznych dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Podczas spotkania rozmawiano na temat procesu budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, wyjaśniono również symboliczne znaczenie Westerplatte dla świadomości Polaków, jak i przybliżono znaczenie tego miejsca i wydarzeń, które się tu rozegrały, dla historii Europy i świata.

Była to pierwsza wizyta Ambasadora w Gdańsku.