Alicja Bartnicka, "Światopogląd w działaniu. Heinrich Himmler i jego wizja rasowego imperium III Rzeszy"

Najnowsza książka z serii naukowej Wydawnictwa MIIWŚ to obszerna i wszechstronna monografia poświęcona Heinrichowi Himmlerowi. Postać tego zbrodniarza wojennego wciąż budzi wiele kontrowersji i emocji, choć dotąd brakowało kompleksowych opracowań naukowych, które by się na nim koncentrowały. Publikacja dr Alicji Bartnickiej jest ważnym uzupełnieniem w tym zakresie.

Powojenni badacze niejednokrotnie zastanawiali się nad źródłem motywacji działań niemieckich nazistów oraz ich bezprecedensowego okrucieństwa, poszukując anomalii natury mentalnej. Alicja Bartnicka poszła inną drogą. Nie skupia się wyłącznie na karierze politycznej czy wybranych wątkach z prywatnej biografii Heinricha Himmlera. Jak podkreśla prof. Marek Kornat, recenzent publikacji, atutem książki jest jej całościowy, kompleksowy charakter. Żadne spośród przedstawionych zagadnień nie zostało zawężone ani odgórnie wyselekcjonowane.

„Autorka zakłada, że światopogląd i ideologia Himmlera różniły się od tych Adolfa Hitlera, oraz że obszar ten został zaniedbany w dotychczasowych badaniach” – zaznacza z kolei prof. Piotr Madajczyk, drugi z recenzentów, podkreślając szczegółowość opracowania Alicji Bartnickiej.

Czytelnik poznaje więc nie tylko życiorys tytułowego zbrodniarza, choć ten również ma istotne znaczenie, lecz także szeroki kontekst historyczny, z uwzględnieniem kwestii ideowych, politycznych czy społecznych. Gruntowna i wielowątkowa analiza światopoglądu Himmlera pozwala lepiej zrozumieć genezę zbrodniczej teorii „czystości rasowej”, której jednym z głównych współtwórców i propagatorów był właśnie ten architekt niemieckiego nazizmu. Doprecyzowanie charakteru ideowych poczynań przywódców III Rzeszy i skala realizacji planów podboju Europy Wschodniej umożliwiają prześledzenie zakładanego przez nich losu Polaków i innych nacji skazanych na zagładę bądź wynarodowienie.

Książka składa się z czterech obszernych rozdziałów. Pierwszy z nich poświęcono ideologii socjalizmu w III Rzeszy, z dominującą rolą światopoglądu Hitlera. Drugi rozdział jest zarysem biografii Himmlera – od młodzieńczych lat, poprzez jego inspiracje, aż po początki działań politycznych. W trzecim rozdziale wyczerpująco opisano realizację przez Himmlera i innych niemieckich nazistów podstawowych założeń podboju Europy. Ostatni z głównych rozdziałów opisuje schyłkowe działania w obliczu klęski.
Część główną książki uzupełniają wyczerpująca bibliografia oraz indeksy nazwisk i nazw geograficznych.

Publikacja ukazała się w nowej odsłonie graficznej serii naukowej.

Książka jest dostępna w sprzedaży w naszym sklepie internetowym. Zachęcamy też do odwiedzenia stacjonarnego punktu sprzedaży, który mieści się na poziomie –3 w budynku muzeum.

Alicja Bartnicka, Światopogląd w działaniu. Heinrich Himmler i jego wizja rasowego imperium III Rzeszy, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Gdańsk 2023, ss. 584, ISBN 978-83-65957-49-8.