Akcja Niepodległość - Wykład Leszka Żebrowskiego o Żołnierzach Wyklętych

27 września (czwartek) br. o godzinie 17:00 zapraszamy do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na wykład Leszka Żebrowskiego o Żołnierzach Wyklętych.

Wykład organizowany w ramach "Akcji Niepodległość" z inicjatywy Stowarzyszenia Strzebielinek, które wraz z partnerami, prowadzi cykl spotkań, wykładów i wystaw zorganizowanych dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Wydarzenie objął patronatem honorowym Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Leszek Żebrowski – badacz i popularyzator dziejów Żołnierzy Wyklętych.

Dla tysięcy żołnierzy wkroczenie wojsk sowieckich na teren Polski, czy też późniejsza kapitulacja Niemiec, nie zakończyły walki, często rozpoczętej jeszcze we wrześniu 1939 r. Nie zgodzili się oni na narzucony przez Związek Sowiecki komunistyczny rząd, a także na brutalnie wprowadzaną nową rzeczywistość. Żołnierze Wyklęci kontynuowali walkę z sowieckim okupantem i wspierającymi go polskimi komunistami. Dla wielu stali się kontynuatorami drogi Polski Walczącej – symbolem oporu i ciągłości dążeń o odzyskanie pełnej niepodległości i suwerenności ojczyzny.

Stowarzyszenie Strzebielinek skupia nie tylko byłych internowanych i ich potomków, ale również tych wszystkich, którzy „utożsamiają się z tradycjami walki o wolność, solidarność i niepodległość Narodu Polskiego” (według statutu). Celem Stowarzyszenia jest inspirowanie i propagowanie polskiego patriotyzmu, prowadzenie działań i akcji o charakterze patriotycznym i narodowym, oraz promowanie walki Narodu Polskiego o wolność, solidarność i niepodległość.

Partnerzy i współorganizatorzy: NSZZ „Solidarność” Region Gdański, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, Filharmonia Kaszubska w Wejherowie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Prezydent Miasta Wejherowo, Gmina Gniewino, PKS Gdynia S.A. i Tomasz Ługiewicz.

Fot. Żołnierze 5 Wileńskiej Brygady AK. Od lewej: ppor. Henryk Wieliczko „Lufa”, por. Marian Pluciński „Mścisław”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, wachm. Jerzy Lejkowski "Szpagat", por. Zdzisław Badocha „Żelazny”