#PoznajWystawęGłówną - 80. rocznica masowej egzekucji w Palmirach

#PoznajWystawęGłówną - 80. rocznica masowej egzekucji w Palmirach

Palmiry – miejsce-symbol niemieckiej okupacji. Dziś przypominamy, że w dniach 20-21 czerwca 1940 r. Niemcy przeprowadzili jedną z większych masowych egzekucji w ramach akcji AB. Odwiedź nasze Muzeum, #PoznajWystawęGłówną i zapoznaj się ze zdjęciami oraz dokumentami dotyczącymi kaźni polskich obywateli.

W Palmirach – małej wiosce leżącej na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej – miały miejsce masowe egzekucje więźniów Pawiaka. W dniach 20-21 czerwca 1940 r. życie straciło ok. 370 osób, w tym postacie związane ze sportem: Janusz Tadeusz Kusociński (biegacz – złoty medalista olimpijski z Los Angeles w 1932 r.) i Tomasz Stankiewicz (kolarz – wicemistrz olimpijski z igrzysk w Paryżu w 1924 r.). Wśród osób pomordowanych byli także prawnicy, aktorzy, działacze społeczni i politycy, w tym Maciej Rataj (marszałek sejmu, działacz ludowy, współzałożyciel Służby Zwycięstwu Polski), Halina Maria (Helena) Jaroszewiczowa (działaczka niepodległościowa i społeczna) czy Agnieszka Dowbór-Muśnicka (działaczka konspiracyjna Organizacji Wojskowej „Wilki”). Mord na Polakach w Palmirach odbywał się w ramach prowadzonej przez okupanta niemieckiego, szeroko zakrojonej akcji AB (Außerordentliche Befriedungsaktion), której celem było wyeliminowanie elit polskiego społeczeństwa podejrzanych o działalność konspiracyjną i zdławienie oporu polskiej ludności. Akcja AB prowadzona była od marca do lipca 1940 r. we wszystkich dystryktach Generalnego Gubernatorstwa. 

Wystawa stała Muzeum II Wojny Światowej prezentuje zdjęcia i dokumenty ilustrujące wspominane dzisiaj wydarzenia. Obejrzeć możemy m.in. fotograficzną reprodukcję zawiadomienia o dacie zgonu Pani Haliny Marii (Heleny) Jaroszewiczowej, w którym nie znajdziemy informacji o prawdziwej przyczynie jej śmierci.

Więcej o innych miejscach kaźni polskich obywateli dowiecie się, odwiedzając Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

#PoznajWystawęGłówną
Aktualności i ciekawostki przybliżające treści prezentowane na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.