#8 marca - Dzień KOBIET

#8 marca - Dzień KOBIET

Przez wieki kobiety aktywnie uczestniczyły w licznych konfliktach zbrojnych, a ich zaangażowanie podczas II wojny światowej było szczególnie godne uwagi. Walcząc z okupantem, wykazały się niezwykłą odwagą, determinacją, hartem ducha i oddaniem dla ojczyzny. Kobiety bohaterki pełniły różnorakie role, takie jak sanitariuszki, łączniczki, kurierki czy agentki.

 

Przejęcie obowiązków tradycyjnie zarezerwowanych dla mężczyzn, pomoc osobom dotkniętym okrucieństwem okupacji czy nawet zapewnienie środków do przeżycia dla swoich rodzin stanowiło ogromne wyzwanie w codziennym życiu w obliczu powszechnego terroru. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet pragniemy oddać hołd wszystkim tym niezwykłym, odważnym i nieugiętym kobietom, często nieznanych z imienia. Poznaj historie trzech dzielnych Polek – Kunegundy Malewskiej, Janiny Paradowskiej "Parady" i Adeli Zaleskiej.

 

 

Czarno – biała fotografia partyzantów z rejonu nowogródczyzny. W środku łączniczka, Kunegunda Malewska, która od 1942 r. była związana Armią Krajową. Leśniczówka w Zaczepicach, w której zamieszkiwała wraz z rodziną, była miejscem spotkań partyzantów. 
Zbiory MIIWŚ/ Dar Kunegundy Osoś z d. Malewskiej


 

 

Czarno – biała fotografia portretowa Janiny Paradowskiej (ps. Parada, Roma), łączniczki komendanta Obwodu Lipno POZ/ZWZ. Janina Paradowska pracowała w sklepie tekstylnym w Lipnie, który stał się konspiracyjnym punktem kontaktowym. Została aresztowana 16 czerwca 1943 r. i osadzona w więzieniu Gestapo w Bydgoszczy. Stamtąd przewieziona do KL Stutthof. Uczestniczyła w Marszu Śmierci. 
Zbiory MIIWŚ/ Dar Janiny Keller z d. Paradowskiej


 

Naszywka z orzełkiem wykonana w warunkach konspiracyjnych przez Adelę Zaleską. Elementy umundurowania na potrzeby oddziałów partyzanckich, były nierzadko tworzone ręcznie z aktualnie dostępnych materiałów. Adela Zaleska była związana z oddziałem Armii Krajowej, który działał w rejonie Jurca Włościańskiego. 
Zbiory MIIWŚ/ Dar Zenona Has