Zdj. Plan urbanistyczny Die Neue Deutsche Stadt Warschau („plan Pabsta”), luty 1940 r. (domena publiczna)
Plan urbanistyczny, przygotowany przez niemieckich architektów, zakładał sprowadzenie Warszawy do roli prowincjonalnego miasta i węzła komunikacyjnego, z którego III Rzesza kontrolowałaby podbite tereny na wschodzie.
Album z materiałami opisującymi plany wobec Warszawy został przygotowany przez Huberta Groβa i Otto Nurnbergera, autorów przebudowy Würzburga dla potrzeb NSDAP. Nazwę dla planów przyjęto od nazwiska naczelnego architekta Warszawy - Friedricha Pabsta, nominowanego przez Hansa Franka. Groβ i Nurnberger cynicznie wykorzystali prace prof. Oskara Sosnkowskiego z Politechniki Warszawskiej (zginął 24 września 1939 r. w trakcie bombardowań stolicy) na temat sieci ulicznych miasta, aby przedstawić strukturę Warszawy w okresie XVIII i XIX wieku. Die neue Stadt Warschau nie zachowywał jednak nic z planów rozwojowych miasta. Zakładał on pozostawienie Starego Miasta, ze względu na rzekomy germański porządek zabudowy, ale bez Zamku Królewskiego, przeznaczonego do wysadzenia. Ponadto obszar i ilość mieszkańców Warszawy miała zostać zredukowana 10-krotnie. Jej lewobrzeżną część miało zajmować kompleks niemieckich osiedli, liczący łącznie ok. 130 tys. mieszkańców, natomiast tereny na Pradze (prawobrzeżna część) zamieszkiwałaby podległa okupantowi, licząca 30 tys. osób, ludność polska. W miejscu Zamku Królewskiego miała powstać Hala Kongresowa dla potrzeb NSDAP, a zamiast kolumny Zygmunta na placu Zamkowym stanąć miał pomnik Germanii. Wśród planów wyróżnia się zakładana w północno-zachodniej części miasta „dzielnica żydowska”, pokrywająca się z granicami utworzonego przez Niemców getta. Likwidacja zabudowy getta po powstaniu w 1943 r. była już zapowiedziana w „planie Pabsta”, celem uwolnienia terenu pod budowę Neue Deutsche Stadt Warschau.
Profesor Jan Zachwatowicz późnią jesienią 1939 r. w budynku na tyłach pałacu Blanka w Warszawie miał możliwość zobaczenia po kryjomu niemieckiego planu urbanistycznego dla okupowanej stolicy Polski. Z racji licznie zgromadzonych materiałów przez Niemców wysunął przyjmowany współcześnie przez historyków wniosek, że plan stworzenia „nowego miasta” był przygotowywany na długo przed wybuchem wojny, a jednym z etapów jego realizacji były bombardowania stolicy we wrześniu 1939 r. (straty zabudowy Warszawy wyniosły wówczas ok. 10%). Zdaniem prof. Zachwatowicza całość planu została przygotowana w taki sposób, aby zredukować rolę Warszawy do miasta powiatowego, a jego zburzenie i budowa na nowo miała nie wywoływać wśród osiedlających się w die Neue Deutsche Stadt Warschau Niemców poczucia „wyobcowania”.
Zdaniem autorów Raportu o stratach wojennych Warszawy z 2004 roku, przygotowanego na polecenie ówczesnego prezydenta stolicy prof. Lecha Kaczyńskiego, „plan Pabsta” należy do „najhaniebniejszych dokumentów w dziejach cywilizacji europejskiej”.