37. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

12 i 13 czerwca br. odbyło się 37. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, której przewodniczy dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Pierwszego dnia jej członkowie spotkali się w naszej placówce. Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkneau dr Piotr M.A. Cywiński przedstawił zebranym raport z działalności placówki, którą prowadzi, a także plany na najbliższy czas. Jako najważniejsze wydarzenie ostatnich miesięcy wskazał m.in. obchody 78. rocznicy wyzwolenia Auschwitz oraz Marsz Żywych, w którym wzięło udział prawie 10 tys. osób. Podzielił się również planami uruchomienia nowego centrum obsługi odwiedzających, które zostanie otwarte 14 czerwca – w 83. rocznicę deportacji pierwszych Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. Następnie dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski zapoznał uczestników posiedzenia ze stopniem zaawansowania prac nad scenariuszem nowej wystawy stałej oraz omówił plany utworzenia infrastruktury służącej odpowiedniej obsłudze zwiększającej się liczby odwiedzających. Dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie – oddziału Muzeum Stutthof w Sztutowie, Teresa Patsidis przedstawiła w zarysie najważniejsze działania instytucji. Po obradach dyrektor oprowadził uczestników po wystawie głównej.

Ostatnim punktem spotkania była uroczystość ponownego odsłonięcia pomnika Kindertransportów. Wydarzenie odbyło się na placu przed głównym dworcem PKP w Gdańsku. Pomnik autorstwa Franka Meislera odsłonięto w maju 2019 r., jednak kilka miesięcy później, ze względu na remont budynku dworca, musiał zostać zdemontowany. Dyrektor Grzegorz Berendt w swoim wystąpieniu przywołał historię żydowskich dzieci wywożonych z terenów okupowanych przez Niemców w przededniu wybuchu II wojny światowej, dzięki czemu ocalono 130 ludzkich istnień. Odniósł się w tym kontekście do trwającej wojny na Ukrainie, podkreślając: „czegoś się z historii nauczyliśmy – że umiemy działać razem, że umiemy rozmawiać i powinniśmy też dalej funkcjonować z tym przeświadczeniem, że razem możemy więcej”.

13 czerwca Rada zwiedziła Muzeum Stutthof w Sztutowie – Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady (1939–1945), gdzie w czasie wojny wymordowano 65 tys. osób.

Podczas 37. posiedzenia Międzynarodowa Rada Oświęcimska przyjęła 3 uchwały. Pełna ich treść oraz sprawozdanie z obrad dostępne na: www.auschwitz.org

Międzynarodowa Rada Oświęcimska jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Rady Ministrów. Jej działalność skupia się wokół kwestii ochrony i zagospodarowania terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz innych Pomników Zagłady. Od 1 kwietnia 2022 r. funkcję przewodniczącego Rady pełni dr hab. Grzegorz Berendt, prof. nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.