W dniu 3 grudnia 1940 r. Delegatem Rządu RP na Kraj zostaje Cyryl Ratajski, prawnik i polityk, przedwojenny prezydent Poznania.
Urodził się w Zalesiu Wielkim (dzisiejsze woj. wielkopolskie) w dniu 3 marca 1875 roku. Był studentem prawa na uniwersytecie Fryderyka Wielkiego w Berlinie, gdzie również odbył praktykę asesorską. Swoją kancelarię założył w Raciborzu. W 1910 roku założył i został pierwszym prezesem Polskiego Towarzystwa Turystycznego „Beskid”. Ożenił się z córką Romana Maya- działacza społecznego z Poznania i właściciela tamtejszej fabryki nawozów sztucznych, którą Ratajski kierował od 1911 roku. W czasie powstania wielkopolskiego pełnił funkcję łącznika pomiędzy Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu a powstańczą Naczelną Radą Ludową. Od 1922 do 1939 roku
(z przerwami) wybierany na urząd prezydenta miasta Poznania. Doprowadził do rozwoju gospodarczego i infrastrukturalnego miasta w okresie międzywojennym, budując m.in. elektrownię, most Bolesława Chrobrego, wyznaczając nowe trasy tramwajowe i pierwszą po Wielkiej Wojnie linię trolejbusową na terytorium Rzeczpospolitej. Od listopada 1924 do czerwca 1925 r. pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych
Pozostał na stanowisku prezydenta Poznania do momentu opuszczenia miasta przez władze województwa na początku września 1939 r. Po wkroczeniu Niemców do Poznania odmówił symbolicznego przekazania kluczy na stopniach Ratusza. Czasowo uwięziony w Forcie VII (obóz przejściowy w Poznaniu, określany także jako KL Posen), zwolniony do domu w Puszczykowie i w maju 1940 roku przesiedlony do Generalnego Gubernatorstwa. Szczęśliwie uniknął aresztowania przez Gestapo.
Przeniósł się do Warszawy, gdzie 3 grudnia 1940 r. został wyznaczony na urząd Delegata Rządu RP na kraj. Stał na stanowisku rozbudowy administracji Delegatury obok struktur cywilnych Związku Walki Zbrojnej. W związku z pogarszającym się stanem zdrowia złożył rezygnację ze stanowiska, przyjętą 5 sierpnia 1942 roku przez Władysława Sikorskiego.
Zmarł w mieszkaniu przy ul. Filtrowej 7 (dziś ul. Lekarska) w Warszawie. Pochowany pod konspiracyjnym pseudonimem „Celestyn Radwański” na Cmentarzu Powązkowskim. Grób ekshumowano w 1962 roku, ciało przewieziono do Poznania. Obecnie Cyryl Ratajski spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. W 2002 roku odsłonięto pomnik ku czci byłego prezydenta na pl. Andersa w Poznaniu.
Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego w 1995 r.