27 września 1939 r. - Utworzenie Służby Zwycięstwu Polski

27 września 1939 r. - Utworzenie Służby Zwycięstwu Polski

Od 1998 r. 27 września jest oficjalnym świętem Polskiego Państwa Podziemnego. Na mocy uchwały Sejmu RP wyrażono szczególną wdzięczność dla wszystkich obywateli polskich, którzy nie szczędząc zdrowia i ryzykując własne życie, walczyli w konspiracyjnych strukturach PPP, w celu odzyskania niepodległości Ojczyzny.

 

Już 27 września 1939 r., w przededniu kapitulacji Warszawy, utworzono konspiracyjną Służbę Zwycięstwu Polski (dowódca główny: gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz, ps. Torwid). Organizacja o charakterze polityczno-wojskowym stworzyła podwaliny Polskiego Państwa Podziemnego. W systematycznie rozbudowywanej strukturze skupiono cały wysiłek społeczeństwa w walce o odzyskanie niepodległości Polski w jej przedwojennych granicach, odtworzenie struktur armii i powołanie tymczasowych ośrodków władzy.

Fragment wystawy głównej MIIWŚ opowiadający o polskiej konspiracji w czasie II wojny światowej. W tle widoczny symbol PPP – „Polska Walcząca” wpisany w znak Kotwicy (MIIWŚ)

W ramach PPP przygotowywano się również do odbudowy państwa po wojnie. W tym celu opracowywano projekty zmian społecznych, gospodarczych i politycznych w wyzwolonym kraju.


Co istotne, PPP nie było jedynie konspiracyjną strukturą składającą się z zaprzysiężonych uczestników cywilnego i zbrojnego oporu. Przede wszystkim scalało je wielkie obywatelskie porozumienie ponad podziałami, akceptowane przez większość społeczeństwa. 


PPP było ewenementem w okupowanej przez Niemców Europie. W żadnym z zajętych krajów nie powstały bowiem na tak wielką skalę, tak długo i skutecznie funkcjonujące tajne władze wojskowe i cywilne będące kontynuacją przedwojennej państwowości.


Obecnie PPP jest uznawane za symbol heroicznej walki obywateli polskich o tożsamość i niepodległość podczas najtragiczniejszego okresu w historii naszego kraju i narodu.

 

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami umieszczonymi na infografice w większej rozdzielczości: