Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku informuje, że 24.01.2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał postanowienie uchylające postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 16.11.2016 r. wstrzymujące wykonanie zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 6 września 2016 r.  w sprawie połączenia państwowych instytucji kultury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz utworzenia państwowej instytucji kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Link do komunikatu NSA: http://www.nsa.gov.pl/komunikaty/postanowienie-nsa-w-sprawie-wstrzymania-wykonania-zarzadzenia-ministra-kultury-dotyczacego-polaczenia-muzeum-ii-wojny-swiatowej-w-gdansku-i-muzeum-westerplatte-i-wojny-1939,news,4,388.php

W treści uzasadnienia Naczelny Sąd Administracyjny, nie ustosunkował się merytorycznie do kwestii zasadności wstrzymania wykonalności zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wskazał na uchybienia formalne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przy rozpatrywaniu przedmiotowego wniosku w pierwszej instancji.

Powyższe oznacza zatem, że zarządzenie o którym mowa na wstępie pozostaje w mocy.

Jak wskazał dodatkowo Naczelny Sąd Administracyjny „należy zaznaczyć, że na obecnym etapie postępowania sądy administracyjne obu instancji zajmowały się wyłącznie kwestią wstrzymania wykonania zarządzenia Ministra, a nie skargami na ten akt”, co oznacza, że kwestia legalności wydania przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na tym etapie nie była przez NSA rozpatrywana.