21 czerwca 1945 r. w Moskwie skazano przywódców Polskiego Państwa Podziemnego

Fotografia więzienna ostatniego komendanta Armii Krajowej gen. Leopolda Okulickiego wykonana w więzieniu NKWD na Łubiance, 1945 r./Instytut Pamięci Narodowej

Oskarżacie nas o współpracę z Niemcami, godząc w nasz honor. Oskarżając 300 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, oskarżacie cały Naród Polski

- w płomiennej mowie obrończej generał Okulicki zaprotestował przeciwko bezprawiu i oszustwu, jakim był proces szesnastu w Moskwie.


21 czerwca 1945 r. zakończył się proces i ogłoszono wyrok w tzw. procesie szesnastu.


Już w 1944 r. postępujące za oddziałami Armii Czerwonej siły NKWD i kontrwywiadu wojskowego Smiersz rozpoczęły systematyczne niszczenie polskiego podziemia. Aresztowano żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i przedstawicieli cywilnej administracji Polskiego Państwa Podziemnego, którzy ujawniali się wraz z wypieraniem sił niemieckich z terytorium Polski. Symbolicznym wydarzeniem stał się prowadzony w Moskwie w dniach 18–21 czerwca 1945 r. proces 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, podstępnie aresztowanych w Pruszkowie koło Warszawy i przewiezionych do Moskwy. Oskarżono ich o kolaborację z Niemcami i w bezprawnym, pokazowym procesie skazano na wysokie kary.

Gen. Leopolda Okulickiego skazano na 10 lat więzienia, Jana Stanisława Jankowskiego na 8 lat, Adama Bienia i Stanisława Jasiukowicza na kary po 5 lat, Kazimierza Pużaka na 1,5 roku, Kazimierza Bagińskiego na rok, Aleksandra Zwierzyńskiego na 8 miesięcy, kpt. Eugeniusza Czarnowskiego na 6 miesięcy, Stanisława Mierzwę, Zbigniewa Stypułkowskiego, Józefa Chacińskiego i Franciszka Urbańskiego na 4 miesiące. Stanisław Michałowski, Kazimierz Kobylański i Józef Stemler-Dąbski zostali uniewinnieni.
Trzech spośród skazanych zmarło lub zostało zamordowanych w sowieckich więzieniach, w tym gen. Okulicki (24.12.1946 r. w Butyrkach). Pozostali, poza Bieniem powrócili do Polski dręczeni później przez bezpiekę.