„1944/1945: Końce wojny w Europie Środkowo-Wschodniej” - pierwszy z cyklu wykładów w MIIWŚ
07/11/2024
Godzina wydarzenia
17:00

„1944/1945: Końce wojny w Europie Środkowo-Wschodniej” - pierwszy z cyklu wykładów w MIIWŚ

Druga wojna światowa zakończyła się 80 lat temu. Z tej okazji Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie organizuje serię publicznych wykładów we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Międzynarodowi naukowcy zaprezentują swoje badania zarówno w Warszawie, jak i w Gdańsku. Skupią się nie tylko na wydarzeniach historycznych, ale także na pytaniu, w jaki sposób bolesne doświadczenia wojenne nadal kształtują dzisiejsze społeczeństwo. 

 

Już 7 listopada o godz. 17:00, pierwszy z cyklu wykładów zaplanowanych w MIIWŚ (sala kinowa na poziomie -3) - "A sense of Justice? Reckoning with Nazi past in the Long Aftermath of WWII" - wygłosi Mary Fullbrook.

 

Zapraszamy na cykl wykładów w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:

 

 

8 października 2024 r., DHI Warszawa, prof. Rafał Wnuk (p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku) wygłosił wykład na temat „Nieoczywisty koniec wojny. Podziemie antykomunistyczne w Europie Środkowo-Wschodniej”. Wykład w języku polskim był próbą syntetycznego przedstawienia antykomunistycznego, zbrojnego i politycznego podziemia na obszarze, sześć lat wcześniej objętym paktem Ribbentrop–Mołotow. Skala oporu, metody jego zwalczania przez komunistyczny aparat represji, regionalne różnice i podobieństwa, w końcu ewolucja podziemia – to główne zagadnienia, na których zamierza skoncentrować się Rafał Wnuk.

 

Kolejne spotkanie, w ramach cyklu, już 7 listopada o godz. 17:00 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - sala kinowa na poziomie -3 (5 listopada w NIH Warszawa).

Wykład "A sense of Justice? Reckoning with Nazi past in the Long Aftermath of WWII" wygłosi Mary Fullbrook

 

Powojenne próby rozliczenia przemocy i masowych zbrodni dokonanych w Europie pod nazistowską okupacją stanowiły ogromne wyzwanie. Sposoby radzenia sobie z winą i współudziałem – zarówno w salach sądowych, jak i w rodzinach, szerszych kręgach społecznych oraz w publicznych debatach, upamiętnieniach i wystawach – pozostawiły nierozwiązane napięcia, które trwają do dziś. Analizując szeroki kontekst rozliczeń z nazistowską przeszłością w Europie, ten wykład stawia pytania dotyczące sposobu przedstawiania historii oraz skomplikowanych wzorców przekazywania traumatycznych doświadczeń przeszłości.

 

Profesor Mary Fulbrook, członkini Akademii Brytyjskiej, wykłada historię Niemiec na University College London (UCL). Obecnie zajmuje się zagadnieniami ratunku i przetrwania w Europie podczas Holocaustu. Wśród jej licznych książek znajdują się Bystander Society: Conformity and Complicity in Nazi Germany and the Holocaust (OUP, 2023), nagrodzona Wolfson History Prize 2019 Reckonings: Legacies of Nazi Persecution and the Quest for Justice (OUP, 2018), nagrodzona Fraenkel Prize A Small Town near Auschwitz: Ordinary Nazis and the Holocaust (OUP, 2012) oraz nadchodzący drugi tom Cambridge History of the Holocaust, współredagowany z Jürgenem Matthäusem. Mary Fulbrook pełniła m.in. funkcję dziekana Wydziału Nauk Społecznych i Historycznych UCL oraz przewodniczącej Działu Historii Współczesnej Akademii Brytyjskiej. Obecnie jest m.in. członkinią redakcji Yad Vashem Studies, akademickiej rady doradczej w Buchenwald and Mittelbau-Dora Memorials Foundation oraz komitetu akademickiego w United States Holocaust Memorial Museum (USHMM).

 

Wstęp wolny, wykład w języku angielskim, tłumaczenie symultaniczne, poziom -3.

 

 

Kolejne spotkania:

4 grudnia godz. 17:00 w Muzeum II Wojny Światowej Gdańsku Bastian Willems "The End of the War in East Prussia" (3 grudnia 2024 r. w NIH)

8 stycznia godz. 17:00 w MIIWŚ Benjamin Lahusen "The Administration of Normality. German Law and German Society 1943-1948 (7 stycznia 2025 r. w NIH)

6 lutego godz. 17:00 w MIIWŚ Elizabeth Harvey "German Women in Occupied Poland: Comrades, Wives, Adventurers" (4 lutego 2025 r. w NIH)

 

Ulotka informacyjna o cyklu wykładów NIH i MIIWŚ