„1944/1945: Końce wojny w Europie Środkowo-Wschodniej” - cykl wykładów w MIIWŚ

„1944/1945: Końce wojny w Europie Środkowo-Wschodniej” - cykl wykładów w MIIWŚ (najbliższe spotkanie 4 grudnia)

Druga wojna światowa zakończyła się 80 lat temu. Z tej okazji Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie organizuje serię publicznych wykładów we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Międzynarodowi naukowcy zaprezentują swoje badania zarówno w Warszawie, jak i w Gdańsku. Skupią się nie tylko na wydarzeniach historycznych, ale także na pytaniu, w jaki sposób bolesne doświadczenia wojenne nadal kształtują dzisiejsze społeczeństwo. Najbliższe spotkanie już 4 grudnia o godz. 17:00 w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego na poziomie -3 w MIIWŚ.

 

Zapraszamy na cykl wykładów w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:

 

 

4 grudnia o godz. 17:00 kolejny z cyklu wykładów zaplanowanych w MIIWŚ (sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego na poziomie -3 w MIIWŚ) - "The End of the War in East Prussia" - wygłosi Bastiaan Willems.

 

 

Prusy Wschodnie były pierwszą niemiecką prowincją, do której wkroczyła Armia Czerwona, i pierwszą, w której toczyły się walki. Działania zbrojne trwały od sierpnia 1944 r. do maja 1945 r., czyli dziewięć miesięcy dłużej niż w jakiejkolwiek innej części tego kraju. W narracji dotyczącej tego okresu dominuje ucieczka i wypędzenie Niemców, ale dzięki niemu możemy dowiedzieć się znacznie więcej. Przyjmując bardziej holistyczne podejście do przemocy, prelegent omówi niemieckie zbrodnie popełnione na zagranicznych robotnikach i Żydach, przemoc Armii Czerwonej wobec ludności cywilnej, przemoc niemieckiego wojska wobec własnej ludności oraz powojenne trudności, z jakimi borykała się pozostała ludność niemiecka, a także pokaże zależności między nimi.

 

Bastiaan Willems wykłada historię wojny w Europie XX wieku na angielskiej uczelni Lancaster University. W swoich badaniach zajmuje się różnymi rodzajami przemocy w ostatnim roku istnienia Trzeciej Rzeszy i bezpośrednio po nim. Niedawno opublikował Violence in Defeat: The Wehrmacht on German Soil, 1944–1945 (Cambridge University Press: 2021).

 

Wstęp wolny, wykład w języku angielskim, tłumaczenie symultaniczne, poziom -3.

 


 

8 października 2024 r., DHI Warszawa, prof. Rafał Wnuk (p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku) wygłosił wykład na temat „Nieoczywisty koniec wojny. Podziemie antykomunistyczne w Europie Środkowo-Wschodniej”. Wykład w języku polskim był próbą syntetycznego przedstawienia antykomunistycznego, zbrojnego i politycznego podziemia na obszarze, sześć lat wcześniej objętym paktem Ribbentrop–Mołotow. Skala oporu, metody jego zwalczania przez komunistyczny aparat represji, regionalne różnice i podobieństwa, w końcu ewolucja podziemia – to główne zagadnienia, na których zamierza skoncentrować się Rafał Wnuk.

 

7 listopada w MIIWŚ Mary Fullbrook przedstawiła wykład "A sense of Justice? Reckoning with Nazi past in the Long Aftermath of WWII". Powojenne próby rozliczenia przemocy i masowych zbrodni dokonanych w Europie pod nazistowską okupacją stanowiły ogromne wyzwanie. Sposoby radzenia sobie z winą i współudziałem – zarówno w salach sądowych, jak i w rodzinach, szerszych kręgach społecznych oraz w publicznych debatach, upamiętnieniach i wystawach – pozostawiły nierozwiązane napięcia, które trwają do dziś. Analizując szeroki kontekst rozliczeń z nazistowską przeszłością w Europie, ten wykład stawia pytania dotyczące sposobu przedstawiania historii oraz skomplikowanych wzorców przekazywania traumatycznych doświadczeń przeszłości.

 

Kolejne spotkania:

8 stycznia 2025 roku godz. 17:00 w MIIWŚ Benjamin Lahusen "The Administration of Normality. German Law and German Society 1943-1948 (7 stycznia 2025 r. w NIH)

6 lutego 2025 roku godz. 17:00 w MIIWŚ Elizabeth Harvey "German Women in Occupied Poland: Comrades, Wives, Adventurers" (4 lutego 2025 r. w NIH)