Oblaci

15-16 września br. uroczystości upamiętniające ofiary Armii Czerwonej na Pomorzu 1945 roku

W dniach 15-16 września bieżącego roku w związku z rocznicą sowieckiej agresji na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 roku, odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary Armii Czerwonej na Pomorzu 1945 roku. Organizatorami cyklu wydarzeń są: Oblackie Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku. Uroczystości odbędą się w Kościele rektoralnym pw. św. Józefa w Gdańsku przy ul. Elżbietańskiej 9/10.

 

Przestrzeń kościoła rektoralnego, jako miejsce wydarzeń upamiętniających ofiary Armii Czerwonej, nie została wybrana bez przyczyny. Żołnierze Armii Czerwonej po zdobyciu Gdańska pod koniec marca 1945 roku byli sprawcami wielu tragedii. Jedną z największych był pożar Kościoła św. Józefa, w wyniku którego zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób. O tej tragedii przypomina i upamiętnia ją „sanktuarium ofiar nieludzkich systemów” w Kościele św. Józefa.

 

15 września br. (środa) o godzinie 19:00  w związku z rocznicą sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku zaplanowano koncert Cappelli Gedanensis pod dyrekcją koncertmistrzyni Katarzyny Kowacz. Tego wieczoru wystąpi Agnieszka Tomaszewska (sopran). W repertuarze: Luigi Boccherini „Stabat Mater”.

Wstęp na koncert jest wolny.

 

 16 września br. (czwartek) o godz. 15:00 odbędzie się Msza święta z udziałem abp. metropolity gdańskiego Tadeusza Wojdy SAC. Następnie w godz. 16.00-16.15 zaplanowano złożenie kwiatów w „sanktuarium ofiar nieludzkich systemów” w Kościele rektoralnym pw. św. Józefa w Gdańsku. Obchody zwieńczy konferencja w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, gdzie referaty wygłoszą przedstawiciele Oddziału IPN w Gdańsku:

- prof. Mirosław Golon, Deportacje polskiej ludności cywilnej z Pomorza w 1945 roku,

- Krzysztof Filip, Zbrodnia żołnierzy Armii Czerwonej w Kościele św. Józefa w marcu 1945 roku,

- Katarzyna Lisiecka, Cmentarz Ofiar Zbrodni Niemieckich na Zaspie 1939–1945,

- Anna Dymek, Rola Biura Poszukiwań i Identyfikacji w ekshumacjach Sióstr Katarzynek.

Wystąpienia zaplanowano w godz. 16.45-18.00. Po konferencji przewidziano dyskusję.  Wstęp na konferencję za zaproszeniem.