Zaimprowizowane targowisko uliczne na wzór dawnego "Kercelaka" w Warszawie. Fot. Roman Jocher

15 Akcja „N” - gra miejska w Nowym Porcie

27 września 2015 r. Muzeum II Wojny Światowej z okazji obchodów Dnia Podziemnego Państwa Polskiego zorganizowało terenową grę historyczną pt. Akcja „N” w Nowym Porcie, w Gdańsku. Na uczestników czekało wiele atrakcji, w tym: happeningi historyczne, kameralne inscenizacje, przejazdy zabytkowym tramwajem Bergmann z 1927 r. i uliczne koncerty.

Więcej zdjęć z wydarzenia dostępnych w galerii fotografii. 

Uczestnicy za pomocą mapy i wskazówek poruszalisię po Nowym Porcie oraz wykonywali zadania na poszczególnych punktach, zdobywając jednocześnie wiedzę historyczną. Gra była przewidziana dla 300 uczestników. Tego dnia dzielnica z jej historyczną zabudową, ulicami, placami i parkami stała się „żywą” planszą gry, na której czekało wiele niespodzianek, m.in. możliwość przejazdu zabytkowym tramwajem Bergmann czy krążące po okolicy samochody z epoki: ciężarówka Chevrolet i trzy Mercedesy 170 V. Gracze pokonując określone w karcie patrolowej trasy, docierali na spotkanie z łącznikiem AK, do redakcji pism sabotażowych oraz podziemnej drukarni, ukrytej w jednej z prywatnych piwnic. Osobnym elementem gry były pokazy rekonstruktorów, odtwarzających akcje zbrojne żołnierzy polskich, którym odpór stawali żołnierze niemieccy oraz ludność cywilną skupioną na zaimprowizowanym targowisku. Tam można było wysłuchać także ulicznego koncertu Kapeli Czerniakowskiej. Tego samego dnia odbył się również pokaz filmu „Generał Nil” w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2.

Temat gry miejskiej nawiązał do działań propagandowych i dywersyjnych prowadzonych przez działaczy Polskiego Państwa Podziemnego wśród Niemców podczas II wojny światowej. Akcja była kierowana przez referat „N”, powołany w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego i dowodzona przez Tadeusza Żenczykowskiego, pseudonim „Kania”. Akcja została zainicjowana w kwietniu 1941 r. i rozwijała się w ciągu kolejnych trzech lat. Miała na celu prowadzenie walki psychologicznej z okupantem - obniżanie morali i osłabianie ideologii niemieckiej dzięki fałszywej prasie i ulotkom, redagowanym w języku niemieckim i skierowanym do Niemców. Zgodnie z założeniem druki do złudzenia przypominały materiały drukowane przez nazistów.

Po raz kolejny Muzeum II Wojny Światowej w swojej działalności edukacyjnej nawiązywało do wydarzeń związanych z historią Polskiego Państwa Podziemnego. Wcześniej organizowało podobne projekty, m.in. happening historyczny Akcja „N” w Gdańsku i Gdyni (2013); w trakcie Święta Wojska Polskiego odbywały się przejażdżki tramwajem Bergmann, w towarzystwie rekonstruktorów prezentujących sylwetki polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej (2013).

Muzeum II Wojny Światowej dziękuje za pomoc w organizacji i udział w wydarzeniu dla: zespołu muzycznego, Kapela Czerniakowska; Muzeum Motoryzacji w Gdyni, Biura Rekontrukcyjno - Technologicznego Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej, Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku, Klubu Turystyki Kolejowej „Tendrzak”, uczniów Salezjańskich Szkół w Rumi, harcerzy z hufca ZHP Gdańsk-Portowa, SRH „Fort”, pasjonatów militariów z grup SSInc i Apokalipsa, pana Kamila Mieloszyka, GRH Barbarossa oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia - 2, za bezpłatny wieczorny pokaz filmu „Generał Nil” w KinoPort.