Wbrew konwencji genewskiej i zapewnieniom honorowego traktowania w niewoli w dniu 14 grudnia 1942 r. w Königsbergu (Królewcu) został zgilotynowany kapitan Wojska Polskiego Antoni Kasztelan.
Urodził się 27 kwietnia 1896 roku w Gryżynie (woj. wielkopolskie). Ze względu na patriotyczne wychowanie i kolportaż polskojęzycznych książek był wielokrotnie usuwany ze szkół. Ukończył gimnazjum w Kościanie w 1915 roku, po czym został wcielony do armii niemieckiej, otrzymując przydział do wojsk artyleryjskich. Walczył m.in. na froncie zachodnim w czasie I wojny światowej pod Verdun, gdzie został ciężko ranny.
Powrócił do Wielkopolski, gdzie w 1919 roku aktywnie włączył się do akcji powstańczych. Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Poznaniu, w 1920 roku został mianowany podporucznikiem. Zasłynął z tego, że cały swój majątek, liczony na 20 tys. marek, przekazał na rzecz Skarbu Państwa. W czasie wojny polsko- bolszewickiej brał udział w obronie Mławy, gdzie został ranny.
Jego służba na Wybrzeżu rozpoczęła się w roku 1931, gdzie został adiutantem w 1 Morskim Batalionie Strzelców w Wejherowie. W dniu 4 lipca 1935 roku przeniesiony na stanowisko referenta do samodzielnego Referatu Informacyjnego Dowództwa Floty.
W ramach pracy dla Referatu był odpowiedzialny za kontrwywiad i wykrycia działań niemieckich szpiegów w Gdyni. W czasie kampanii wrześniowej objął funkcję szefa kontrwywiadu Dowództwa Obrony Wybrzeża. Admirał Józef Unrug wyznaczył go, wraz z kmdr. Marianem Majewskim, do prowadzenia rozmów o kapitulacji Helu w sopockim Grand Hotelu. Kapitan Kasztelan został po kampanii wrześniowej honorowym jeńcem generała wojsk Wermachtu operujących w rejonie Zatoki Gdańskiej, Leonardem Kaupischem. Skierowany do Oflagu X B Nienburg, został w listopadzie 1939 roku przewieziony do Gdańska, gdzie by przesłuchiwany przez Gestapo w sprawie „przestępstw przeciwko III Rzeszy”. Przenoszony do kolejnych więzień, został w lipcu 1940 roku „zwolniony” z oflagu i przekazany w ręce Gestapo wbrew konwencji genewskiej. Został wprowadzony na listę więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof, pod numerem 10433. Postawiony przed sądem w Gdańsku, usłyszał w dniu 12 stycznia 1942 r. wyrok skazujący go na czterokrotną karę śmierci. W czerwcu 1942 roku został przewieziony do więzienia Neubau w Królewcu. Został zgilotynowany w dniu 14 grudnia 1942 r.
Ciało nie zostało oddane rodzinie, a wykorzystane do badań na rzecz Instytutu Anatomii Uniwersytetu Królewieckiego. Grób symboliczny znajduje się na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.
Kpt. Antoni Kasztelan został pośmiertnie odznaczony w 2010 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej”.