100-lecie istnienia Terenowych Organów Administracji Wojskowej

100-lecie Terenowych Organów Administracji Wojskowej

Stulecie swego istnienia świętowały 19 października br. Terytorialne Organy Administracji Wojskowej. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Październikowa data uroczystości nawiązuje do tradycji 27 października 1918 roku, kiedy to ukazała się Tymczasowa ustawa o powszechnym obowiązku służby wojskowej, która powołała do życia Komendy Uzupełnień, będące pierwszymi terenowymi organami władzy administracyjno-wojskowej w odrodzonej Polsce.

Przedstawicielom władz wojskowych, samorządowych i administracyjnych wręczono w trakcie uroczystości odznaczenia i odznaki resortowe i pamiątkowe. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki uhonorowany został Odznaką Pamiątkową Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gdańsku, przyznawaną osobom szczególnie zasłużonym dla Komendy. W imieniu Dyrektora odznakę odebrał Zastępca Dyrektora Muzeum dr Tomasz Szturo.

W uroczystości wzięli udział żołnierze i pracownicy cywilni z wojskowych komend uzupełnień oraz Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Metropolita Gdański Abp Sławoj Leszek Głódź oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga.

Po wręczeniu medali i wyróżnień, uroczystość uświetniły koncerty Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, Capelli Gedanensis oraz występ młodzieży ze szkoły podstawowej w Trąbkach Wielkich.