The duties of the Conservation Department focus on three areas: preventive conservation (i.e. preventive maintenance), the proper maintenance of museum facilities carried out in the conservation studio, and the running and organization of the studio itself.
9 stycznia 2023 roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na poziomie -1 odbyło się uroczyste otwarcie nowopowstałej pracowni konserwacji papieru. Pracownia została wyposażona w meble laboratoryjne, sprzęt i urządzenia dostosowane do przeprowadzania poszczególnych etapów zabiegów konserwatorskich.
Obejmuje stały nadzór nad stanem zachowania muzealiów, warunkami środowiskowymi w magazynach i na salach ekspozycyjnych oraz nad transportem obiektów zabytkowych do i ze zbiorów Muzeum, w tym sporządzanie niezbędnych opinii konserwatorskich. Ogromne zróżnicowanie gromadzonych przez MIIWŚ zabytków pod względem materiałów, gabarytów, techniki wykonania i stanu zachowania obiektów stanowi bardzo duże wyzwanie dla konserwatorów sprawujących nad nimi opiekę.
To działania prowadzone w pracowni konserwacji, które są skoncentrowane na oczyszczaniu przedmiotów ze zbędnych i szkodliwych produktów korozji. W celu zachowania śladów starości i wartości autentyczności obiektów zakłada się stabilizację procesów korozyjnych bez prostowania, uzupełniania ubytków czy wybłyszczania powierzchni. Zabiegi konserwatorskie mają spowolnić lub zatrzymać procesy korozji przedmiotów w celu ich dalszego właściwego przechowywania w warunkach magazynów muzealnych lub na ekspozycji.
Zapraszamy do zapoznania się z dostępnym poniżej nowym cyklem #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ. Będziemy w nim prezentować eksponaty, które dzięki pracy konserwatorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku możemy udostępniać zwiedzającym.
Odsłaniamy tajniki pracy w naszym muzeum! Dziś w ramach nowego cyklu #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ prezentujemy szopkę bożonarodzeniową z obozu Ravensbrück (1944). Została ona wykonana przez Janinę Duebel (1918–2011) oraz jej przyjaciółki.
Dzisiaj w ramach cyklu #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ przedstawiamy efekty procesu konserwacji narzędzi i przedmiotów żelaznych, wydobytych w czasie wykopalisk archeologicznych na Westerplatte w 2018 roku.
Dziś w ramach cyklu #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ prezentujemy efekty konserwacji skórzanych butów należących do polskiej rodziny Książków zamordowanej przez Niemców za pomoc udzieloną Żydom. Obuwie pochodzi z okresu II wojny światowej, wydobyte zostało podczas wykopalisk archeologicznych.
Dzisiaj w ramach cyklu #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ prezentujemy efekty procesu konserwacji kartonów z ok. 1945 roku po racjach żywnościowych US Army.
Przed konserwacją kora częściowo rozwarstwiona, narażona na uszkodzenia mechaniczne delikatnego podłoża. Celem konserwacji było wzmocnienie podłoża bez utraty jego specyfiki. Po wykonaniu próby, mechanicznie rozdzielono korę na dwie oddzielne warstwy.