Cykl #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ - buteleczki po wodzie kolońskiej

Cykl #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ - buteleczki po wodzie kolońskiej

W dzisiejszej odsłonie cyklu #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ prezentujemy proces konserwacji dwóch buteleczek po wodzie kolońskiej, pozyskanych podczas archeologicznych prac wykopaliskowych prowadzonych w leju po bombie obok willi oficerskiej na terenie półwyspu Westerplatte.

 

Artefakty przekazane do konserwacji to obiekty złożone z trzech różnych surowców: szkła, papieru i metalu. Zróżnicowane materiały wymagały odmiennych zabiegów konserwatorskich i przez to czyniły proces konserwacji bardziej skomplikowanym.

W pierwszej kolejności przystąpiono do konserwacji resztek papierowych etykiet. W momencie przekazania do konserwacji były one mocno zawilgocone. Należało przeprowadzić prace w taki sposób, by nie narazić ich na zbyt gwałtowne wyschnięcie. Najpierw wykonano dezynfekcję, następnie resztki papierowych naklejek oczyszczono z luźnych zabrudzeń ziemistych, odkwaszono i wzmocniono bibułą japońską.

 

Sporym wyzwaniem (w przypadku butelki zachowanej w całości), było odseparowanie metalowej nakrętki i oczyszczenie butelki od środka. Nie było to zadanie łatwe, ponieważ nakrętka wykonana z cienkiej metalowej blaszki, w wyniku długoletniego zalegania w ziemi, była skorodowana i krucha. Podczas konserwacji nakrętkę delikatnie oczyszczono z produktów korozji, a następnie zabezpieczono odpowiednimi powłokami antykorozyjnymi.

 

Szkło oczyszczano z luźnych zanieczyszczeń ziemistych nawilżonymi w wodzie demineralizowanej wacikami, uważając przy tym, aby nie uszkodzić delikatnych pozostałości papierowych etykiet.

 


Fot. Prace konserwatorskie przy jednej z buteleczek.

 

Szeregowi zabiegów konserwatorskich towarzyszył proces wykonania dokumentacji konserwatorskiej, w tym także fotograficznej.

#ZobaczKonserwacjeMIIWŚ
W cyklu #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ prezentujemy eksponaty, które dzięki żmudnej oraz drobiazgowej pracy konserwatorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku możemy udostępniać zwiedzającym.