Przejdź do treści
W dniu 22.10.2019 (wtorek) muzeum będzie zamknięte.

Ceny biletów

Bilet normalny - 23 zł
Bilet ulgowy - 16 zł
Bilet rodzinny - 55 zł
Wystawa czasowa - 5 zł
Strefa Nowych Technologii - 7 zł
Kup bilet

Godziny otwarcia

poniedziałek - zamknięte
wtorek - niedziela 10:00 - 18:00
kasy czynne
wtorek - niedziela 9:30 - 17:00
Regulamin

ADRES

MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ
pl. W. Bartoszewskiego 1
80-862 Gdańsk
tel. +48 58 760 09 60
info@muzeum1939.pl
Jak dojechać
Czwartek
19.10.1939
  • Zwodowano niemiecki okręt podwodny U-55. W czasie II wojny światowej odbył jeden patrol bojowy – w ciągu 15 dni zatopił 6 statków.

    U-55 został zatopiony 30 stycznia 1940 roku przez własną załogę na południowy zachód od brytyjskiego archipelagu Scilly po atakach eskortowca HMS Fowey, niszczycieli HMS Whitshed, Valmy i Guépard oraz łodzi latającej Short Sunderland. Jedyną ofiarą był dowódca Werner Heidel. Udało się uratować 41 rozbitków.

Ostatnie aktualności

WSZYSTKIE
Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych to święto państwowe, które jest obchodzone w hołdzie „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”. Święto zostało ustanowione przez Sejm na 19 października, czyli na dzień porwania i męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana "Solidarności" – 19 października 1984 roku.
2019-10-19
Zachęcamy do wysłuchania kolejnej audycji z cyklu Obrazy Wojny, emitowanej na antenie Radio Gdańsk. Elżbieta Zawacka (1909-2009) urodziła się w Toruniu. Chodziła do niemieckiej szkoły, więc znała doskonale język i kulturę późniejszego wroga. Nauczyła się także francuskiego, angielskiego i hiszpańskiego. To ułatwiło jej pracę kurierki Komendy Głównej Armii Krajowej. Była także nauczycielką matematyki, a po wojnie kontynuowała karierę naukową uzyskując tytuł profesora nauk humanistycznych. W Muzeum II Wojny Światowej zachowały się nagrania z jej wspomnieniami, które przytaczamy w audycji.
2019-10-18
19 października br. w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Gdańsku oraz w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się III Kongres św. Ojca Pio. "OJCOSTWO" to temat przewodni kolejnej już edycji wydarzenia. Geneza tegorocznego Kongresu związana jest z wystąpieniem w XX wieku wielu bardzo negatywnych wydarzeń historycznych, które skutkowały przerwaniem powszechnie znanych wcześniej wzorów ojcostwa.
2019-10-18
[…] Wiozą ich często nocą, gdy nikt o tym nie wie, Kiedy sen mówi matkom: – jego zwolnią wkrótce – I tylko odgłos strzałów wyzna w swoim śpiewie, Że to jest pierwsza nuta w wyśnionej pobudce. Fragment wiersza *** Teresy Bogusławskiej 2 listopada 2019 o godzinie 18.00 na scenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się koncert kameralny Elegia in obitum. Utwór elegijny autorstwa Adama Tańskiego napisany został na fortepian, multiperkusję oraz sopran koloraturowy.
2019-10-17
Od 12 września br. na terenie Westerplatte trwa kolejny, już V etap badań archeologicznych prowadzonych przez archeologów z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Głównym założeniem badawczym V etapu prac jest zlokalizowanie miejsca gdzie po 7 września 1939 r. pochowano poległych Obrońców Westerplatte, ekshumowanych w styczniu 1940 r.
2019-10-16 | Westerplatte
15 października 2019 r. na Uniwersytecie Barcelońskim w Barcelonie odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Walka i cierpienie”.

Aktualności Westerplatte

Wszystkie
Od 12 września br. na terenie Westerplatte trwa kolejny, już V etap badań archeologicznych prowadzonych przez archeologów z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Głównym założeniem badawczym V etapu prac jest zlokalizowanie miejsca gdzie po 7 września 1939 r. pochowano poległych Obrońców Westerplatte, ekshumowanych w styczniu 1940 r.
Aktualności
10 października w budynku byłej Elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte odbyła się konferencja prasowa, w czasie której zaprezentowane zostały najnowsze odkrycia dokonane w trakcie V etapu badań archeologicznych na półwyspie Westerplatte. W trakcie spotkania z mediami poinformowano o odnalezieniu szczątków prawdopodobnie trzeciego Obrońcy Westerplatte. Zgromadzonych dziennikarzy powitał dr Karol Nawrocki – Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:
Aktualności
Dziś o godzinie 13:00 na terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte odbyła się konferencja prasowa z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina. Tematem spotkania był  V etap badań archeologicznych prowadzonych na Półwyspie Westerplatte przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 będącego oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Aktualności

Nasze Filmy

WSZYSTKIE
Wyjątkowym piknikiem rodzinnym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uhonorowało pamięć polskich sportowców, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. 7 września 2019 roku na stadionie przy ulicy Traugutta zorganizowano widowisko historyczno-sportowe pt. „Mecz, który się nie odbył”.
W trakcie wydarzenia zaprezentowano wojenne wiersze, piosenki specjalnie skomponowane na tę okazję oraz nowe aranżacje współczesnych piosenek. 1 września 2019 w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej na scenie Muzeum wystąpiły gwiazdy polskiej muzyki - Bovska, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Grzegorz Hyży, Ralph Kamiński, Dawid Kwiatkowski, Michał Kowalonek, Margaret, Natalia Nykiel, O.S.T.R, Janusz Radek, The Dumplings, Warszawska Orkiestra Sentymentalna i Tomasz Szymuś Orkiestra.
1 września 2019 r. w budynku Elektrowni na Westerplatte, tuż po zakończeniu uroczystości pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz otwarcie ekspozycji okolicznościowej w budynku Elektrowni.