Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza do udziału w uroczystościach związanych z obchodami 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej, organizowanych w dniu 1 września.


 

Ramowy program obchodów:

godz. 14:00 – debata oksfordzka pt. "Dla młodzieży muzea stanowią bardzo ważny element edukacji kulturalnej, historycznej i obywatelskiej. Który kierunek lepiej wypełni to zobowiązanie? Narracyjne opowieści z wykorzystaniem zbiorów czy cyfrowe projekty w rozszerzonej rzeczywistości?". Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja Ergo.  (Kino Muzeum). Wstęp wolny.

godz. 16:30 – pokaz filmu wojennego ,,ORZEŁ” w reż.Leonarda Buczkowskiego/1959 r. wraz ze specjalnie przygotowaną prelekcją, którą przed seansem wygłosi dr Marcin Westphal, historyk, zastępca dyrektora ds. merytorycznych w Narodowym Muzeum Morskim  (Kino Muzeum). Bezpłatne wejściówki na pokaz (uprawniają też do wejścia na wystawę czasową) dostępne są w kasach muzeum oraz online:

godz. 19:00 –  wyjątkowy recital Leszka Możdżera "Wstanie świt" składający się z 12 kompozycji, wśród których pojawią się: autorskie utwory Leszka Możdżera, muzyka inspirowana twórczością wielkich polskich kompozytorów: Chopina, Lutosławskiego, ale i współczesne aranżacje: Larsa Danielssona, Krzysztofa Komedy czy Zbigniewa Namysłowskiego  (Sala konferencyjna Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku). Bilety do kupienia online lub w kasach muzeum, normalny 100 zł / ulgowy 70 zł.

Wydarzenia towarzyszące i spotkania:

- finisaż wystawy archeologicznej "Kiedy się wypełniły dni... Pochówki polskich obrońców Westerplatte" (od godz. 9:00-15:00 na Westerplatte - prezentacja przy drodze dojścia do pomnika na wysokości terenów zielonych z napisem "Nigdy Więcej Wojny")

- omówienie prac archeologicznych, prowadzonych w obszarze magazynu nr 8/10/11/12 oraz zabytkowym falochronie w zakresie weryfikacji informacji o możliwości pochówku w tym obszarze jednego z Obrońców Westerplatte (Westerplatte – lokalizacja na prawo od deptaka /promenady/, w godz. 9:00, 12:00 i 15:00), 

spotkanie z Kołem Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku – 01.09 o godz. 10:00  (Kino Muzeum),

- XI Spotkanie Rodzin Westerplatczyków.

A także specjalnie dla odwiedzających MIIWŚ 01/09:

- możliwość zwiedzania muzeum od godz. 7:00,

- otwarta pracownia konserwacji - doskonała okazja do bliższego poznania muzealnych specjalistów dbających o stan zachowania zbiorów MIIWŚ (godz. 10:00 i 12:00, zbiórka na poziomie -1, przy punkcie info), obowiązuje kolejność przyjścia do miejsca zbiórki, zbieramy grupy do maksymalnie 15 osób, 

- zwiedzanie części wystawy głównej oraz dziecięcej wraz z edukatorami ubranymi w stroje przedwojennych nauczycielek i mundury z września 1939,

W sekcji A więc wojna! będzie można wysłuchać m.in. opowieści o obronie Westerplatte, ale także m.in. o obronie Helu, obronie Poczty Polskiej, niemieckich zbrodniach z września 1939 r. czy oblężonej Warszawie.

- gościom na wystawie o tragicznej historii i wydarzeniach 01/09 będą przypominali także młodzi aktorzy, którzy w strojach z epoki będą pojawiali się w wybranych sekcjach wystawy głównej wykonując przejmujące etiudy teatralne.

 

Bilety do Muzeum w dn. 01.09 są dostępne za symboliczną złotówkę.

 


 

Muzeum II Wojny Światowej włączyło się w kampanię #bezprzedawnienia koordynowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Celem kampanii jest dotarcie do możliwe szerokiego grona odbiorców w kraju i zagranicą z przekazem o losach, tragedii i stratach państwa polskiego poniesionych w wyniku II wojny światowej oraz brakiem zadośćuczynienia, który uniemożliwia osiągnięcie prawdziwego pojednania i który do dziś kładzie się cieniem na relacjach ze sprawcami. Wyrazem tej narracji jest samo hasło kampanii – nierozliczone zbrodnie i krzywdy nie ulegają przedawnieniu, a nieodrobiona lekcja historii znajduje dziś swoje echo w tragedii Ukrainy.


Polska, w wyniku agresji nazistowskich Niemiec oraz bolszewickiej Rosji., dwóch zbrodniczych totalitaryzmów XX w., poniosła dotkliwe straty, zarówno wśród ludności (zginął co szósty polski obywatel), jak i materialne - w zrujnowanych  miastach, zniszczonej infrastrukturze, utraconych bezpowrotnie dziełach kultury, zniszczonych zabytkach. Te rany pozostają niezabliźnione i do dziś  mają wpływ na potencjał rozwojowy Polski i na jej zamożność.

 

BezPrzedawnienia